Žanrdružbenokritični roman, družinski roman (tudi rodbinski), zgodovinski roman
Narodnostsrbska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2021
Založba
Zbirka Sto slovanskih romanov
Prevod Mateja Komel Snoj
Ključne besede Beograd, Druga svetovna vojna, Družbene spremembe, Družina, Komunizem, Meščanstvo, Nacionalizacija
Število strani

221

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Somrak vrednot

Lagum je priznana srbska pisateljica Svetlana Velmar-Janković pisala kar tri desetletja, dvakrat je že napisani varianti uničila. V začetku devetdesetih let dvajsetega stoletja, v obdobju razpada komunistične Jugoslavije, je končno objavila tretjo različico pripovedi, ki je v Srbiji doživela nesluten uspeh in rekordne naklade. Roman je bil preveden v več jezikov, v Franciji so ga sprejeli z navdušenjem. Zgodba govori o premožni meščanski družini Pavlović, ki je v času pred drugo svetovno vojno kot del beograjske intelektualne elite uživala brezskrbno, s kulturnimi in družabnimi dogodki zapolnjeno življenje. Vojna, še bolj pa spremembe družbenega reda po osvoboditvi so nesrečno družino pahnile na sam rob preživetja. Glavna junakinja romana, Milica Pavlović, na starost obuja spomine na preteklost, na iskrenje mladosti in povojne politično pogojene šikane, ki so jo, nepripravljeno, oropale dostojanstva, ji uničile vero v dobro, vendar ne zlomile. Pisateljica v jezikovno zahtevnem pripovednem slogu kot pronicljiva opazovalka poda luciden pregled neke dobe, kjer so določene vrednote skupaj s propadom meščanstva izginile za vedno. Roman je v srži avtobiografija, kjer v zgodbi staršev avtorica izpove hrepenenje po izgubljenem otroštvu, katerega je v enem svojih intervjujev opisala kot prelepo.


O Bog, mama, spet ta zakaj – se vmeša glas moje hčerke, v katerem je nestrpnost, morda tudi posmeh – , na katerega sem ti že stokrat odgovorila. Sama veš, kot si vedela tudi v tistem slavnem novembru, da nič ne pomaga, če se preoblačiš v Pepelko, ko pa se takoj vidi, da si princesa. Ne dvomim, da si bila videti kot princesa, tudi ko si zbirala vejice v parkcu pred domom JLA, le vile sojenice so se malce šalile s tabo. Preskušale so te, okrutnice. (str. 183)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Lagum.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 80
Komentarji: 0
Število ocen: 4
Želi prebrati: 7
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Morda vam bo všeč tudi