Geografi bi lahko z malce domišljije narisali vzporednico med Barnesovo zgodbo in reko Savo. Dva začetka: na izviru Save Dolinke je Arthur Conan Doyle, na izviru Save Bohinjke pa George Edalji. Na neki točki svojih življenj se bosta srečala in nastala bo reka Sava, ki jo bo Barnes prepletel v strani knjige o energičnem zdravniku in pisatelju ter o suhoparnem uradniškem pravniku. Tu se metafora konča, medtem ko Sava, kot »povprečna« reka z brzicami, jezi in slapovi mirno priteče do svojega poetičnega ustja pa Barnesova zgodba pridobi pridih detektivke, ljubezenskega in zgodovinskega romana, policijske drame, skorajda meta romana …
Glavna junaka preživita različni otroštvi, Arthurjevo sončno otroštvo in živahen družinski karakter sta tako žareča, da mrzlo, resno in stoično Georgevo otroštvo deluje skorajda kot kazen. Zaradi svoje drugačnosti George niti nima možnosti, da bi svoje okoliščine kakorkoli spreminjal. Ko se v fari pričnejo pojavljati grozilna in obscena pisma, in ko neznanci pokoljejo kar nekaj domačih živali, policija brez večjih dokazov in težav z vestjo obtoži Georgea, saj ni čisti Anglež. To pa je za čistunske Angleže popolnoma dovolj razloga, da ga zaprejo, saj Angleži ne počno takih stvari!
Ko se George vrne s prisilnega dela pa se vmeša žarek sonca v obliki Arthurja. Do ušes zaljubljeni zdravnik, ki se ubada tudi z vilami in palčki, se odloči, da bo uporabil svojo super moč, tisto super moč, ki jo ima Sherlock Holmes, v resničnem življenju in povrnil čast po krivem obtoženemu Georgeu.
Bralcu ni treba znanja o prstnih odtisih in indicih, da bi sprevidel nepravičnost tedanje policije. Tudi ne potrebuje diplome iz psihologije, da bi sprevidel, kako so tudi okoliščine privedle Conanovo domišljijo do iznajdbe Sherlocka Holmesa. Barnes oponaša slog edvardianskega pisanja časopisov, kar pa ne moti sodobnega bralca, da bi zgodbi sledil. Pretanjenost pisanja nam omogoči simpatično branje o nečem, kar ni ravno najlažja tema: krivičnost, rasizem, umori, … vse nekako zbledi ob ljubezni do Touie (Conanove žene), »polikanosti« tedanje družbe in umirjenem tempu zgodbe.
Objavljeno: 20.04.2020 12:54:01
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:41:23