Velike umetnine za male umetnike

Žanrpriročnik
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2011
Založba
Ključne besede 19. stoletje, likovna dediščina, Likovna umetnost, Likovna vzgoja, likovni pouk, Likovno izražanje, Likovno ustvarjanje, pedagoške izkušnje, Priročniki, Sodobna umetnost, Učbeniki, ustvarjalne delavnice, Vizualna kultura, vrednotenje likovne umetnosti
Število strani

107

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

3-4 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Prvovrsten priročnik za likovno ustvarjanje

Silva Karim se je rodila leta 1960 v Beli. Zaključila je višješolski in nato še visokošolski študij likovne umetnosti na Pedagoški akademiji v Ljubljani in leta 2006 na isti fakulteti opravila tudi znanstveni magisterij. Je likovna pedagoginja na osnovni šoli in samozaposlena v kulturi. Ukvarja se z oblikovanjem, slikarstvom, grafiko, ilustracijo, keramiko in kamišibaj gledališčem. Imela je vrsto samostojnih razstav, velikokrat je sodelovala na skupinskih razstavah, vodila je likovne in kiparske delavnice, znana je tudi kot predavateljica. Za svoje delo je prejela več vidnejših nagrad. Živi in ustvarja v Ajdovščini.
Velike umetnine za male umetnike je odličen priročnik za starše in otroke. V njem avtorica predstavi 47 likovnih umetnikov, ki so živeli in ustvarjali od konca 19. stoletja do današnjega časa. Nastal je na podlagi dolgoletnih pedagoških izkušenj in ustvarjalnih delavnic z otroki. Namen priročnika je, da otroci spoznavajo, doživljajo in vrednotijo likovno dediščino in se tudi sami ustvarjalno likovno izražajo. Knjiga je zasnovana tako, da otroci najprej opazujejo in opišejo umetniško delo, nato avtorica poda še predlog ustvarjalne delavnice, ob tem zapiše tudi cilje iz prvega triletja Učnega načrta za likovno vzgojo (iz leta 2011). Predstavi tudi osnovne podatke o avtorju umetniškega dela in ga umesti v zgodovinski kontekst. V Pojmovniku na koncu knjige pojasni različne umetniške sloge. Knjiga je dragocena zaradi skrbno izbranih primerov umetniških del, jasnih razlag, preprostih navodil ter primerov otroškega ustvarjanja. Je tudi izredno pregledna in lepo oblikovana.





1.500 izv., Predgovor / Beatriz Tomšič Čerkez: str. 4-5. , Bibliografija: str. 107.

“Umetnino je naslikal švicarski umetnik Paul Klee. Na sliki najprej opazimo zlato ribo, ki se blešči v temni globini. Njene rdeče plavuti mehko izginjajo v temo. Okrog ribe migetajo podobe malih ribic, alg, drobnih igrivih valov…
Umetnikovi starši so bili glasbeniki in tudi malo Paul je že pri sedmih letih odlično igral violino. Ko je bil še majhen, mu je babica kupila škatlico barvnih kred. Odkril je, da je risanje in slikanje nekaj čudovitega. Kasneje se je odločil, da postane slikar. Poleg veselja do slikarstva je Klee ohranil tudi ljubezen do glasbe.” (str.22)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Velike umetnine za male umetnike.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 55
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Dela avtorja