Muharjenje v Jemnu

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Satira birokratske in geopolitične mašinerije

Paul Torday se je na britanski literarni sceni pojavil relativno pozno, pri skoraj šestdesetih, in s prvencem Muharjenje v Jemnu (Salmon Fishing in the Yemen) takoj požel uspeh. Diplomant angleške književnosti je trideset let delal v industriji in se naposled odločil zapluti še tja, kamor ga je od nekdaj vleklo – v svet literature.

Romaneskni prvenec je prava komedija absurda, ki združuje humor in politično satiro z romantičnimi prvinami. Za delo je avtor kmalu po izidu leta 2007 dobil nagrado Bollinger Everyman Wodehouse za najboljši komični roman. Pet let po avtorjevi smrti (2018) je njegova družina ustanovila sklad Paul Torday Memorial Prize, ki nagrade podeljuje avtorjem_icam, ki so prvenec izdali v starosti 60 let ali več.

Zdolgočaseni britanski strokovnjak za ribištvo dr. Alfred Jones nekega dne dobi nenavadno in popolnoma nesmiselno nalogo v suhih vadijih jemenske puščave naseliti losose, da bo ultra bogati šejk lahko športno ribaril in v državi razvil to dejavnost. Seveda se znanstveniku kaj takega zdi nemogoče in trapasto, a se v projekt vplete še simpatična uslužbenka s strani šejka najetega podjetja Harriet Chetwode-Talbot, ki vodi projekt in za dosego cilja uporabi svoje veze vladnih pomembnežev. Resen in uspešen znanstvenik dr. Jones je postavljen pred ultimat »sodeluj ali pojdi«, zato zavoljo lastne eksistence stisne zobe in se odloči sprejeti nalogo. Zadeva postaja vedno bolj realna in bo, kot kaže ne glede na okoliščine, tudi izvedena. Ambiciozen projekt postane najpomembnejša naloga britanske vlade, bogati šejk pa je prepričan, da se z denarjem, voljo in zaupanjem da narediti prav vse – tudi naseliti severnoatlantskega lososa v puščavo. Sčasoma šejk s svojim trdnim prepričanjem okuži tudi dr. Jonesa, ki vedno bolj verjame v realizacijo projekta.

Roman je zapisan kot mešanica korespondence v obliki e-pošte med sodelujočimi pri projektu, prestreženih sporočil Al Kajde, zapisnika parlamentarnega zasedanja, vladnih zapisov, člankov iz časopisov, dnevniških zapisov dr. Jonesa … besedilo je skratka konglomerat različnih oblik, ki prinašajo pester vpogled v dogajanje in izrisujejo literarne like.

Leta 2011 je bil v režiji Lasseja Hallströma posnet tudi istoimenski film.  

»Glede uspešnosti projekta nisem imel nobenih dvomov več. Verjel sem, da bo steklo. Verjel sem, da bo projekt pomenil prelomno točko v zgodovini ribiške znanosti, v zgodovini vrste Salmo salar in v zgodovini Jemna. Predvsem pa sem bil prepričan, da bo preobrazil moje življenje.

Že zdaj sem bil drugačen človek od tistega Alfreda Jonesa, ki se je pred več kot letom dni lotil dela na projektu. Tisti Alfred je za svoj največji dosežek štel članek, ki ga je napisal o ličinkah velikih moljaric, za katerega je upal, da bo objavljen v reviji Postrv in losos. Do zdaj še ni bil.«

(str. 253)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Muharjenje v Jemnu.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 279
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5

Morda vam bo všeč tudi

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×