Božji pastir

Žanrzgodovinski roman
Narodnostliteratura ZDA
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Prevod Irena Modrijan
Ključne besede Odnosi med spoloma, Svetopisemska zgodovina, Ugrabitve
Število strani

310

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Tako govori Gospod, tvoj odkupitelj … »Jaz sem Gospod …« O Kiru pravim: »Moj pastir!« vso mojo voljo bo izpolnil. O Jeruzalemu bo dejal: »Naj bo pozidan!« in o templju: »Naj bo postavljen!« Iz 44, 24-28

Mojstrica zgodovinskih romanov, ki temeljijo na svetopisemskih zgodbah, v romanu Božji pastir opisuje začetke perzijskega cesarstva. Za uresničitev ene same svetopisemske vrstice: »Tako govori Gospod svojemu maziljencu, Kiru, ki sem ga prijel za desnico, da pred njim porazim narode in odpašem ledja kraljem, da pred njim odprem duri in nobena vrata ne ostanejo zaprta (Iz 45, 1)«, je bilo namreč potrebno veliko čudežev. Pisateljica pa nas spretno popelje skozi zgodbe mnogih neznanih moških in žensk, ki so pripomogli, da je Kir uspel premagati Medijce in se zapisal v zgodovino kot kralj, ki je osvobodil Jude babilonske sužnosti.

Nekateri liki in zgodovinske osebnosti so bile v ospredju že v romanu Skriti princ. Kraljeva pisarka Keren, ki je mlademu pastirčku skrivaj nudila plemiško izobrazbo, sedaj uživa ugled na kraljevem dvoru. Pomagala je namreč samemu perzijskemu kralju Kiru. A Judje še vedno trpijo pod Babilonci, Kir pa želi svoje kraljestvo osvoboditi medijske nadoblasti. V romanu Božji pastir njegovo zvesto pisarko in prijateljico nenadoma ugrabijo, zato je prisiljen, da za njo pošlje skupino, ki jo bo rešila. V njej se znajdeta tudi njeni hčerki Jemma in Zarina. Skupaj z mamo pa iz zapora medijskega kralja Astijaga osvobodita skrivnostnega princa Ašerja. Trdi, da je kraljev sin, a življenje mu kljub temu ni prizanašalo. Le s trdim delom in vztrajnostjo si je prislužil sloves najboljšega izdelovalca orožja in slutimo lahko, da ga bo nepričakovano srečanje z Jemmo zaznamovalo bolj, kot se zdi na prvi pogled …

Jemmina mama je rekla, da je Kir kot David, ki se je boril proti Goljatu, le da ima mladi perzijski kralj manj kamnov za svojo pračo. Kot hči judovskih staršev na perzijskem dvoru je Jemma še predobro razumela pomen njenih besed. Njena mama se je ob tej primerjavi navdušeno smehljala, kot bi zanjo bil dvoboj z velikanom nekakšna veličastna pustolovščina. Jemmo je streslo, ko je pomislila, kako nepravično je bilo razmerje moči med Davidom in Goljatom. Dvoboj z medijskim Goljatom je pomenil, da je Kir več mesecev živel le korak od katastrofe. Poleg tega pa je medijski kralj Astijag vso pozornost šele dobro usmeril nanj in njegovo malo ozemlje.

(str. 10)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Božji pastir.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 273
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Dela avtorja

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×