Operacija Maščevanje & operacija Merkur: pustolovski vojni roman
Žanr | pustolovski roman, zgodovinski roman |
Narodnost | slovenska literatura |
Kraj in leto izida | Brežice, 2024 |
Založba | Primus |
Zbirka |
Lov na generala Avtorji |
Ključne besede | Bitke, Bombardiranje, Letalstvo, Svetovna vojna 1939-1945, Vojna, Vojna zgodovina, Zgodovina |
Napet, dinamičen in doživet vojni roman
Avtor Samo Javornik nas bo skozi trilogijo pustolovskih vojnih romanov Lov na generala (Operacija Maščevanje & operacija Merkur, Operacija Belo & operacija Črno ter Operacija Pliberk) kronološko popeljal v čase med obema svetovnima vojnama do konca druge svetovne vojne. V vseh treh romanih spremljamo življenje, delovanje in razmišljanje enega najpomembnejših Hitlerjevih generalov Alexandra Löhra in zajemajo tri pomembna obdobja njegovega življenja, povezana z Balkanom. Vse tri romane pa avtor posveča rodni Koroški, kjer so se skozi zgodovino dogajale velike in usodne stvari.
V prvem delu trilogije Operacija Maščevanje & operacija Merkur spoznamo generala Löhra, člane njegovega najožjega štaba – Hitlerja, Göringa, Goebbelsa, kralja Petra II. Karađorđevića … ter še vrsto drugih protagonistov (nekateri so tudi izmišljeni) iz različnih delov nekdanje Kraljevine Jugoslavije, med njimi tudi Josipa Broza – Tita in Prežihovega Voranca. Dogaja se pred in nadaljuje med začetkom druge svetovne vojne, ko je nemška vojska 6. aprila 1941 bombardirala Beograd (operacija Maščevanje), in nato izvedla še invazijo na grški otok Kreta (operacija Merkur). Prva je povzročila padec Kraljevine Jugoslavije, druga pa izgubo Krete iz zavezniških rok. Vzporedne zgodbe se dogajajo še v Beogradu, na Koroškem na Legnu pri Slovenj Gradcu, Bosni, Dunaju, Beogradu in končajo na Kreti. V roman so vpletene tudi fiktivne osebe, med njimi Aleksander (Sašo), pilot slovensko-grških korenin, doma s Koroške, ki se je vojaškega pilotiranja učil pri generalu Löhru in z njim tudi prijateljeval. Slikovito in celo poznavalsko so opisane letalske bitke na nebu. Velikokrat se je bil boj zgolj za preživetje, brez vsake ideologije. Vse pa je avtor spretno prepletel v napeto, zanimivo in niti malo dolgočasno branje. Izkazal se je tudi kot dober poznavalec zgodovinskih dogodkov, osebnostnih lastnosti glavnih akterjev druge svetovne vojne, takratne bojne opreme in taktik vojskovanja.
Objavljeno: 26.10.2024 09:45:34
Zadnja sprememba: 26.10.2024 09:45:34
»V prvem napadu moramo uničiti Narodno knjižnico Srbije in vse objekte, ki so vojnega pomena, Jasno?« je Alexander ostro siknil proti podrejenim oficirjem.
»Zakaj pa narodno knjižnico?« je spontano ušlo Richbergu.
»Zakaj, zakaj?« je Löhr v hipu postal nejevoljen.
»Enostavno zato, ker je naše vojskovanje totalno. In če želimo doseči cilj totalnosti, potem moramo srbski narod potolči do konca. Ubiti moramo njegovo kulturno identiteto, ki je ohranjena v tej knjižnici. Ti iracionalni balkanski idioti so užalili našega führerja. Naša naloga je, da ga maščujemo! Mar ne Erich?«
(str. 109)