skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Izpoved otroka našega časa

Žanravtobiografski roman, družbeni roman
Narodnostfrancoska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 1997
Založba
Zbirka Samorog
Prevod Marjeta Novak-Kajzer
Spremna beseda Marjeta Novak-Kajzer
Ključne besede 19. stoletje
Število strani

306

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Izpovedi mladega gizdalina

Čeprav naslovni »naš čas« že dolgo ni več resnično naš, je izpoved otroka 19. stoletja še vedno zanimivo branje. Ta otrok je dvajsetletni Octave, predstavnik generacije, ki v postnapoleonskem času ne najde svoje identitete. Vojni časi so minili, izgubljena generacija ob somraku velikih osebnosti pa izgubljeno tava in išče svojo vlogo v svetu. Opis te dobe v uvodu je slikovit in izčrpen, sklep pa je, da sta bili po Napoleonovi smrti ponovno vzpostavljeni božja in človeška oblast, ni pa bilo več zaupanja vanju in razpasla sta se hinavščina, dvom in ravnodušnost.

Prvoosebni pripovedovalec je gizdalin Octave, ki ga je Musset upodobil po svoji podobi in je v veliki meri avtobiografski lik. Naslovnica sicer zavaja, ko v ospredje postavlja George Sand, slavno pisateljico, s katero je imel Musset razmerje in ki naj ne bi bilo brez vpliva na nastanek tega romana – vendar v tej zgodbi nima nobene vloge.

Nobeno naključje ni, da roman nosi že v naslovu besedo izpoved, saj lahko najdemo podobnosti s slavnimi Avguštinovimi Izpovedmi, kjer svetnik podrobno obračunava s svojimi mesenimi skušnjavami. Tukaj gre za iskreno izpoved gizdalina in lahkoživca, ki zelo natančno opiše svoje odzive na odkritje, da ga ljubica ni le prevarala, ampak ga kar redno vara z različnimi ljubimci, za kar že dolgo ve cel Pariz. V nadaljevanju spremljamo njegovo strastno blaznenje po Parizu in natančno introspekcijo, izvemo pa tudi to, da je bilo že v Parizu 19. stoletja po polnoči težko najti odprto gostilno, kjer bi si trpeči Octave lahko z vinom blažil bolečine in pozabil na ljubezenske rane. Preberemo pa tudi, kako je v zapuščini svoje ostarele tete odkril ljubezenske romane, ki jih ustvarjalno poimenuje katekizmi razvrata in za katere se zdi, da se do današnjega dne niso kaj dosti spremenili.

V drugi polovici romana se izvirnost in duhovitost žal uneseta, saj Octave zaradi očetove smrti odpotuje na podeželje, kjer se seznani z gospo Pierson in v nadaljevanju spremljamo razvoj romance s to pobožno gospo in lokalno dobrotnico, ki se ujame v njegovo past. Ni treba poudarjati, da je razmerje turbulentno, ona v veliki meri izgubi svoj ugled v skupnosti, bralci pa imamo medtem vpogled v neracionalne sile, ki vodijo Octavova dejanja in ljubosumne izpade. Tempo drugega dela romana žal precej peša, vseeno pa je Izpoved otroka našega časa izpovedni roman, zanimiv predvsem zaradi ozaveščenih občutkov protagonista, ki so aktualni v vseh časih, in pa zaradi duhovitega ter dramatičnega sloga pisanja

Poglavitni razlog, zaradi katerega nisem mogel ozdraveti, je bila moja mladost. Kjerkoli sem bil, kakršnokoli delo sem si naložil, nikjer nisem mogel misliti na nič drugega kakor na ženske; ko sem zagledal kakšno žensko, sem vzdrhtel. Kolikokrat sem ponoči vstal, oblit z znojem, da sem prisesal ustnice na steno in pri tem čutil, da se bom vsak hip zadušil!

Doletela me je ena največjih sreč in morda najredkejša: ljubezni sem podaril svojo deviškost. Toda posledica tega je bila, da sem povezoval sleherno misel na čutni užitek z mislijo na ljubezen; prav to me je ugonabljalo. Kajti, ker si nisem mogel pomagati, da ne bi nenehno mislil na ženske, hkrati nisem mogel drugače, kot da sem noč in dan premleval v glavi vse te misli o razvratu, o lažnih ljubeznih in ženskih izdajstvih, misli, ki sem jih bil poln. Imeti neko žensko, je zame pomenilo ljubiti jo; toda ob tem, ko nisem sanjaril o ničemer drugem kot o ženskah, hkrati nisem več verjel, da je resnična ljubezen možna.

Vse to trpljenje me je spravljalo v nekakšen bes. Včasih me je imelo, da bi se mučil, tako kot menihi, da bi obvladal svoje čute; včasih pa me je zagrabilo, da bi šel na ulico, na podeželje, ne vem kam, se vrgel k nogam prvi ženski, ki bi jo srečal, ter ji prisegel večno ljubezen.

(str. 56-57)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Izpoved otroka našega časa.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 111
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1