skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Generacija nasilja : roman

Žanravtobiografski roman, družbeni roman, vojni roman
NarodnostAmeriške literature
Kraj in leto izidaMurska Sobota, 1982
Založba
Zbirka Pesti
Prevod Srečko Balent
Ključne besede avtobiografije, Vietnamci, Vojna
Število strani

183

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Pretresljiva izpoved vietnamskega veterana, ki ga je domovina pustila na cedilu

Ron Kovic (1946) se je leta 1965 tako kot številni mladi, ki so odraščali v duhu patriotizma in herojskega idealizma, prostovoljno javil za opravljanje vojaške službe v Vietnamu. Kovic, ki je tedaj menil, da je njegova državljanska dolžnost ubraniti domovino pred “komunističnim terorjem”, kmalu po prihodu v vietnamsko džunglo, kjer nanj smrt preži na vsakem koraku, zgrožen ugotovi, da je nasedel ameriškemu propagandnemu stroju, ki pod pretvezo patetičnega domoljublja pošilja mlade ljudi v smrt. Leta 1968 je Kovic med ponesrečeno vojaško akcijo huje ranjen; paraliziran od pasu je do konca življenja priklenjen na invalidski vožiček. Ob vrnitvi v domovino Kovic postane protivojni aktivist, ki se redno udeležuje protestov, na katerih zahteva dokončni zaključek vojne v Vietnamu.

Generacija nasilja ni zgolj pretresljiva izpoved mladega človeka, ki na lastni koži izkusi grozote vojne, ampak naslovu primerno literarni krik generacije, ki je odraščala ob herojskih filmih Johna Wayna, dokler ni ugotovila, da vojne ne rodijo herojev, ampak zgolj žrtve, pripeljane k svojcem v krstah. Po knjigi je bil posnet tudi kultni film Rojen 4. julija režiserja Oliverja Stona in s Tomom Cruisom v glavni vlogi.

Da tisoči na ulicah Amerike protestirajo proti vojni, sem prvič slišal, ko sem bil še v Vietnamu. Najprej nisem mogel verjeti, da protestirajo proti nam, ki se žrtvujemo za domovino. Vojaki v moji enoti so se veliko pogovarjali o tem. Kako morejo? Mnogi med nami se ne bojo vrnili, mnogi bojo ranjeni ali pohabljeni. Zakleli smo se, da jim bomo pošteno poplačali, tem hipijem in požigalcem vpoklicev. Plačali bojo, če nam le pridejo v pesti.

Vendar je bolnišnica vse spremenil. Tu je usahnila še zadnja troha vere v pravičnost vsega, kar sem počel v Vietnamu. Hotel sem vedeti, za kaj sem dal svoje noge, zakaj sem skupaj z drugimi sploh šel tja. A še vedno nisem mislil, da bi se uprl vojni in se tako pridružil tistim, ki sem jih imel za izdajalce.

(str. 113)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Generacija nasilja : roman.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 70
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi