Čas ptice ubijalke

Žanrdružbeni roman, družbenokritični roman
Narodnostafriška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2018
Založba
Zbirka Kaif
Prevod Zoja Skušek
Ključne besede Rasizem
Število strani

175

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Ali se lahko ljudje podredijo zlu? Bah, v tem ni dostojanstva."

Alex La Guma se je rodil leta 1925 v Cape Townu in je eden največjih južnoafriških avtorjev. Kot njegova starša je tudi sam deloval kot politični aktivist. Zaradi delovanja proti separatističnemu režimu je veliko časa preživel v hišnem priporu in zaporu, njegova dela pa so bila prepovedana. Čas ptice ubijalke je razmeroma kratek roman o uporu proti apartheidu, ki je sistematično zatiral domorodno prebivalstvo Južnoafriške republike. Izšel je v času, ko se je bil La Guma prisiljen zateči v izgnanstvo. Problematiko razslojene južnoafriške države, kjer bela manjšina vlada večinskemu črnskemu delu prebivalstva, nam je razodel skozi zgodbe treh protagonistov. Eden od njih je Šiling Murilo, ki se po letih prisilnega dela vrne na zemljo svojih prednikov. Kljub minulim letom se njegov bes ni ohladil in ga zanima le maščevanje za grozljivo dejanje. Šilingov antipod je Hannes Meulen, pripadnik vladajoče manjšine, ki se je pred leti zavoljo svojega privilegiranega položaja izognil primerni kazni za storjeni zločin. Njuni zgodbi se pridruži še Edgar Stopes, potujoči prodajalec, ki zaradi pokvarjenega avtomobila obtiči v brezimnem prašnem mestu. Čeprav se sprva zdi, da svet v romanu drema v neusmiljenem pripekanju sonca, upor Šilinga Murila ni osamljen. Njegovo maščevanje je osebno, a prebujajo se tudi ostali pripadniki zatirane skupnosti. Pesmi, ki jih obupano ljudstvo poje, da bi priklicali dež in pregnali sušo, se spremenijo v klice k uporu.

“Je dan podoben dnevu? Nekoč je bil dan, ko je bila vsa ta zemlja naša. Tukaj smo sadili koruzo in redili ovce kakor pred nami naši očetje in njihovi očetje pred njimi. Na tem griču so pokopani naši predniki. Tukajle so plesali naši mladeniči in mladenke. Poznali smo dobre in slabe dni, leta debelih in leta suhih krav. Ko so bili časi dobri, smo imeli veliko otrok in debela jagnjeta, travo in koruzo, prelepo okrasje iz korald in srečne pesmi. Ko so bili časi slabi, smo jih prebrodili, in naši predniki so bili vedno z nami. Dobri časi ali slabi časi, dnevi debelih ali dnevi suhih krav – to je bil naš dom. Hudi časi so bili naši, tako kakor so bili naši dobri časi. Zdaj pa prihaja zlo, ki ni naše.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Čas ptice ubijalke.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 54
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 4
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0