Dr. Ivan Štuhec, znani slovenski teolog in duhovnik, je bil med letoma 1997 in 2018 strokovni direktor Zavoda Antona Martina Slomška, v okviru katerega deluje tudi prva mariborska katoliška gimnazija. Potem ko so še danes razvpiti dogodki okrog Zvonov odvihrali mimo in so zavod z vsemi svojimi ustanovami gmotno odrešili, se je v zahvalo božjemu zavetniku podal na romanje. Pot, ki jo je sprva načrtoval v Santiago de Compostelo, mu je epidemija Covida spreobrnila v pešačenje po slovenskih krajih.
Avtor v sedemindvajsetih poglavjih, kolikor dni je trajala njegova zaobljuba, popisuje najprej okoliščine odločitve, jih poveže s svojo ljubeznijo do konj, nato pa križe in težave, ki jih je imel včasih tudi zaradi lastne naivnosti. Ob molitvah in odlomkih iz evangelijev bralcu v humornem slogu mimogrede predstavi kakšno skrito ali skorajda povsem neznano posebnost domovine. Gotovo bodo marsikoga zasrbele pete in bo, tako kot avtor, vključil še svoj GPS. Seveda je v besedilu tudi veliko meditacij o še in še aktualnem stanju duha v Sloveniji. Tudi če bo kakšen bralec ob prebiranju esejistično zastavljenih poglavij kdaj zavihal nos, naj kar vztraja pri branju.
Dr. Štuhec svoje romanje namenja ne le Slomšku in zavodu, poimenovanem po njem, ampak tudi tridesetletnici samostojne države. Knjigi so ob koncu dodane fotografije, ki še dodatno potrjujejo verodostojnost napisanega.
Objavljeno: 24.10.2022 13:21:26
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:50:47