skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Napaka

Žanrdružbeni roman, psihološki roman, pustolovski roman
Narodnostčeška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Zbirka Horizont
Prevod Diana Pungeršič
Ključne besede Mesojede rastline, Nasilje, Poplave, Pustolovščine, Tihotapstvo
Število strani

250

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Dramatičen, poetičen in napet prvenec enega od najbolj cenjenih predstavnikov češke književnosti

Marek Šindelka (1984) velja za enega najbolj prevajanih in cenjenih čeških pisateljev, ki je slovenskemu občinstvu najbolj poznan po romanu Utrujenost materiala, v katerem obravnava problematiko begunstva, tokrat pa je v slovenščino preveden tudi njegov romaneskni prvenec Napak, ki je bil ob izidu deležen pozitivnega odziva tako kritike kot širše javnosti.

Roman sledi tihotapcu rož Kryštofu, ki sprejme svojo zadnjo in navidez sila preprosto nalogo; iz Japonske v Evropo pretihotapiti zadnji živeči primerek sicer uradno že vrsto let izumrle parazitske rastline. Na poti do cilja se stvari nepričakovano zapletejo in Kryštof ostane sam z dragoceno rastilno, kar v njemu postopoma zbuja nelagodje in strah. Tako se nehote znajde sredi razburljivega potovanja po krajih iz svojega otroštva, ogroženih pragozdovih, poplavljeni Pragi, letališčih in črnih trgih prodaje z rastilnami. Napaka je napet, duhovit in razburljiv roman, ki z domiselno simboliko in nepredvidljivimi zapleti predstavo temno, skrito stran človeških življenj.

Takoj je prepoznal znamko, ki jo je priložil svoji prošnji. Njegovo ime, napisano s tušem, se je izgubljalo med viticami ornamentov in okraskov. Pisava je bila tako košata, da je bila od daleč videti kot šop las, ki ga je nekdo potegnil z glavnika in položil na čisto površino pisemske ovojnice – ovojnice, enako bele kot rob umivalnika ali kopalne kadi. Kryštof je avtomatično zavohal milo.

(str. 82)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Napaka.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 79
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja