Na poti : potovanja papeža Frančiška

Žanrbiografski roman
Narodnostitalijanska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2017
Založba
Prevod Andrej Turk
Ključne besede Papeži, Potovanja
Število strani

357

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

11-12 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Andrea Tornieli, italijanski novinar, je papeža Frančiška spremljal na vseh apostolskih potovanjih. V knjigi so zelo neposredno opisana mednarodna potovanja papeža Bergolia, od SMD v Braziliji julija 2013 do Lunda na Švedskem oktobra 2016. Papež Frančišek, ki sicer nerad potuje, hodi po sledovih svojih predhodnikov predvsem zato, da bi na poseben način izkazal naklonjenost in pozornost ubogim in na rob odrinjenim. Ubogi namreč ne potujejo. Za oddih sicer nikoli ni potreboval spremembe okolja in zraka, počitnice zanj pomenijo več časa za molitev in branje. Raje obiskuje manjše in s težavami obremenjene države, kjer lahko s svojo navzočnostjo spodbuja dialog, mir, spravo in odpira nove poti. Če bi ga vprašali, česa se najraje spominja s svojih potovanj, so to stiki z ljudmi. Pogosto obišče begunce, zapornike, bolne. Noče se voziti v oklepnih avtomobilih ali v zaprtem papamobilu z neprebojnim steklom. Pravi, da med ljudmi ne sme biti pregrad. Vedno spodbuja k skupni graditvi boljšega sveta in opozarja na nevarnosti trgovine z mamili in orožjem, korupcije, mafije, suženjstva. V knjigi so zelo dobro opisane podrobnosti in nameni obiskov posameznih držav, vključno z notranjim dogajanjem v državah (Brazilija, Koreja, Turčija, Šrilanka, Filipini, Kuba, Kenija, Uganda, Srednjeafriška republika, Mehika, Grčija, Poljska, Gruzija, Azerbajdžan, Švedska). Papež Frančišek si na svojih potovanjih zelo prizadeva tudi za odpravo sporov ter sodelovanje med različnimi cerkvami in verskimi skupnostmi. Velik in zelo pomemben del njegovega delovanja pa je usmerjen k mladim, saj na mladih svet stoji. Kot je napisal Andrea Tonieli pa je let s papežem lepo, a tudi maratonsko doživetje. Da ne bi izjave papeža zakrile pomembnih vidikov njegovega potovanja, ima papež tiskovno konferenco za novinarje, ki ga na potovanju spremljajo, med letom domov. Ne bo odveč, če omenimo, da papeža na njegovih potovanjih spremlja od petdeset do sedemdeset novinarjev ter približno dvajset njegovih sodelavcev ter seveda varnostniki, švicarski gardisti in tako dalje. Z udeležbo na njegovih potovanjih pa so nagrajeni tudi najbolj prizadevni vatikanski uslužbenci. Papež Frančišek pusti velik vtis s svojo skromnostjo, ponižnostjo, razgledanostjo in občutkom za sočloveka.

“Navdušenje mladih v Riu de Jeneiru, ko so mi v papamobil metali vse mogoče. In tisti otrok, ki se je pretihotapil, stekel navzgor po stopnicah in me objel. Spomnim se množice, ki me je pozdravila v svetišču Madhu, na severu Šrilanke. Poleg kristjanov so bili med njimi tudi muslimani in hindujci, ki so dvigali k meni svoje otroke, da bi jih blagoslovil. Zdelo se mi je, da želijo reči: “To je moja ljubezen, moja prihodnost, moj zaklad, za katerega je vredno delati in se žrtvovati.” Med njimi je bilo tudi veliko telesno in duševno prizadetih otrok, ki jih starši niso skrivali, ampak so jih dvigali k meni, da bi jih blagoslovil. Kot bi hoteli reči: “Moj otrok je, čeprav je takšen.” Res dejanja iz srca.” (str. 13)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Na poti : potovanja papeža Frančiška.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 16
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0