Žanresej, spomini
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2011
Založba
Zbirka Abram
Ključne besede Sociologija
Število strani

165

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Knjiga je rezultat projekta Kam so vse čefurke šle? Društva za uveljavljanje enakosti in pluralnosti Vita Activa. Pobudnica projekta v uvodu pojasni, da je delo nastalo kot odgovor na Vojnovičev roman “Čefurji raus”. Stroka in leposlovje sta se doslej večinoma ukvarjala z moškimi priseljenskimi liki, v tej pa spoznamo dvajset ženskih usod, zgodb, izpovedi. Knjigo boste sicer najverjetneje našli na oddelku sociologije, vendarle gre na nek način tudi za najfinejšo literaturo. Skupina raziskovalk in doktorskih študentk je namreč popisala teh dvajset navdihujočih zgodb,intervjujev priseljenk. Zgodb o prilagajanju na nove razmere, zgodb močnih žensk, najsi je snažilka, računovodkinja, igralka, novinarka ali lastnica čajnice. Izpovedi so transkribirane, pričajo o tem, da ženske niso le pasivne sopitnice svojih partnerjev. V uvodu je nekaj zgodovinskih in socioloških podatkov o migracijah v Slovenijo.

Podobno združevalno vlogo Arzija odigra tudi v službi:”Če kaj ne štima v službi, jaz rečem:”Kaj je narobe, daj da razčistimo, tukaj smo ena familija.” In pojasni:”Ja, jaz sem več v službi kakor doma. … Pri nam doma rečejo,”Beseda devet vrat odpira” in to je resnica. Ni važno kdo je, kako je, a je Cigan, a je Bosanc, a je Srbijanc, a je Slovenc…
(str. 24)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Na poti do lastne sobe.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 22
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0