Zadnji pobeg

Žanrdružbeni roman
Narodnostnizozemska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2016
Založba
Prevod Mateja Seliškar Kenda
Ključne besede Prijateljstvo, Starševstvo
Število strani

234

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Če pred vsem pobegneš, si zmeraj svoboden."

Priznani nizozemski pisatelj Jan van Mersbergen je za Zadnji pobeg prejel nagrado za najboljši nizozemski roman (2014).
Zgodba je postavljena v sodobni čas in je napisana v prvi osebi. Pripoveduje jo oče desetletnega dečka Rubna. Živijo povprečno družinsko življenje srednjega sloja, vendar oče izgubi službo in je zaradi tega zelo prizadet. Ruben ima najboljšega prijatelja Deedeeja, ki nima očeta. Desetletni Deedee poišče očeta Ivana, ki živi svobodno življenje in se preživlja z nastopi po klubih kot iluzionist. To delo mu omogoča pobeg pred problemi in preteklostjo, ko je zapustil starše in brata in jih s tem zelo prizadel. Nekega dne ga pokliče Deedee in mu preprosto pove, da je njegov sin in ga želi srečati. Ivanu se zamajejo tla pod nogami, zamaje pa se tudi njegova filozofija življenja: “Če pred vsem pobegneš, si zmeraj svoboden.” V nadaljevanju romana spremljamo zgodbo o odnosu med očetom in sinom do zadnjega pobega, ko Ivan zadnjič nastopi s svojo točko. Druženje z Ivanom spremeni tudi življenje Rubnovemu očetu, saj Ivanov pogled na svet močno vpliva nanj.
V romanu je brez pretirane čustvenosti opisan odnos med očetom in sinom, vsebuje pa tudi razmišljanja o starševstvu, življenju in svobodi, kot jih vidita Ivan in pripovedovalec zgodbe, ki živita vsak drugačen način življenje.

“Zelo dolgo se ni ničesar bal, resnično ničesar. Primerjal se je s ptico, ki lahko poleti kamorkoli, ne zgolj zato, da bi si poiskala hrano, ali ker bi bila žejna, ali ker bi se morala skriti pred dežjem, ampak enostavno zato, ker je na svetu in njeno mesto ni zgolj tukaj, temveč tudi tam, na drugi strani plota, visoko v drevesni krošnji, nad dimniki, na kakšni stari strešni anteni.
In zdaj ima sina in gre z njim na potovanje in ga je na smrt strah..” (str. 8)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Zadnji pobeg.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 49
Komentarji: 0
Število ocen: 5
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 10