Alpski bojevniki

Žanrspomini
Narodnostkanadska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2016
Založba
Prevod Gorazd Pipenbaher
Ključne besede Alpinizem, Slovenci, Zgodovina
Število strani

272

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

9-10 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Pogled na slovenski alpinizem od zunaj

Bernadette McDonald velja za veliko poznavalko svetovnega alpinizma, ki je napisala že precej pomembnih biografij s tega področja. Pri nas jo najbolj poznamo po knjigi o Tomažu Humarju (2008, v slovenskem prevodu 2009). Že takrat, ko je avtorica zbirala gradivo o Humarju, jo je presenetil fenomen slovenskega alpinizma, ki sodi v sam svetovni vrh.

“Alpske bojevnike” spremljamo od Joža Čopa, ki je leta 1945 skupaj s Pavlo Jesih prvi preplezal znameniti Osrednji – Čopov steber. V 60-ih letih se je začelo obdobje jugoslovanskega (v bistvu pa slovenskega) osvajanja Himalaje z Alešem Kunaverjem na čelu. Sledila je “zlata doba” našega himalaizma s slovitim Nejcem Zaplotnikom in drugimi alpinisti (Andrejem Štremfeljem, Stanetom Belakom – Šraufom ….). Predvsem Nejc Zaplotnik je s svojimi dosežki in knjigo Pot zaznamoval celo generacijo plezalcev, zato je povsem na mestu in obenem posrečena odločitev McDonaldove, da svoje delo preplete z navajanjem odlomkov iz Poti. “Zlati generaciji” naših junakov sledi nov rod plezalcev, ki ne prisegajo več na velike odprave, ampak se podajajo v stene v “alpskem slogu”: v navezi dveh ali sami. V tem kontekstu avtorica predstavi Toma Česna (predvsem do sedaj še nepojasnjen vzpon čez južno steno Lhotseja), Tomaža Humarja, Marka Prezlja …

Gre vsekakor za izredno zanimiv in pozornosti vreden pogled na slovenski alpinizem, ki je doživljal vzpone in padce, pretresale so ga afere in nesoglasja – pa vendar se naši osvajalci gora zaradi svojih osupljivih dosežkov upravičeno imenujejo “alpski bojevniki”.

Mojca je zadovoljna z novim življenjem, toda nikdar ne pozabi na težavna prva leta po Nejčevi smrti in njegovo darilo, ki ji je olajšalo tegobe. “Pot” je posvetil prav njej: “Svojemu najboljšemu prijatelju na svetu, ženi Mojci.” “Vedno ko smo potrebovali denar, je doživela ponatis,” se je nasmehnila. “Tako je Nejc še naprej z nami … Ta majhna knjižica … še vedno živi. Ljudje jo berejo, in to je najbolj pomembno. Napisana je točno tako, kot smo v resnici živeli.”
(Str. 259)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Alpski bojevniki.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 87
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2