Vmesne postaje

Žanravtobiografski roman, družbeni roman
Narodnostavstrijska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2008
Založba
Zbirka Euroman
Prevod Štefan Vevar
Ključne besede Begunci, Brezdomci, Imigrantke, Judje, Upanje
Število strani

294

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

9-10 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Epopeja o ljudeh, begunstvu in sanjah.

Knjiga »Vmesne postaje« je avtobiografski roman o ruski judovski družini, ki se odpravi iskat novo domovino oz. deželo prihodnosti. Pisatelj se je s staršema pri enajstih letih izselil iz domovine in začelo se je njihovo brezčasno potovanje v Indijo Koromandijo, ki je nikoli niso mogli najti. Njihova pot se je izkazala za bolj zapleten podvig, kot so si člani družine obetali – sledilo je namreč desetletno popotovanje s kovčki, prežeto s čakanji na konzulatih, razočaranji in na hitro sklenjenimi ter razdrtimi prijateljstvi. Ne glede na to, kako dobro so se prilagodili okolici, so vedno ostajali tujci. Tujci, v katerih se je naselil strah, občutek nesprejetosti in nepripadnosti. Njihova dolga emigrantska pot jih je vodila iz tedanjega Leningrada na Dunaj, nato v Izrael, Rim, Amsterdam in Ameriko, dokler se niso vrnili nazaj v Avstrijo. Svojskost celotne zgodbe je njena medkulturnost, saj na vsakem koraku in v vsaki državi, kjer se odvija družinska saga, prihaja do različnih srečanj s tujo kulturo. Skozi zgodbo se porodi občutek, da se antisemitizem z drugo svetovno vojno ni končal, deluje celo, kot da se ponovno krepi. Kljub temu pa zgodba ponudi nove možnosti in upanja, v katerih se tudi trenutki tesnobe kažejo kot premagljivi.
Vladimir Vertlib, avstrijski avtor ruskojudovskih korenin (doslej smo v slovenščini brali njegova romana z naslovom Nenavadni spomin Roze Mazur in Lucia Binar in ruska duša) je za svoje delo prejel več nagrad, med njimi tudi Wildgansovo nagrado mesta Dunaj. Knjiga Vmesne postaje je njegovo prvo, večje prozno delo. Pravi, da je želel preiti na druge tematike, vendar so liki znova potrkali na njegova vrata in zahtevali več prostora. Liki – to so predvsem on in njegovi starši.

Glej tudi:

“Tvoj oče verjame, da Holandci že vseskoz čakajo samo še nanj in da ga bodo sprejeli z odprtimi rokami,” reče mam in skremži usta v bridek nasmeh. “Jaz bi se pa že rajši vrnila v izrael. Zakaj pa sploh smo državljani te države!? Že tisočkrat sem rekla, da je bila napaka, da smo odšli od tam. Človek se mora naučiti prenašati svojo usodo. Ta nas je pač zanesla v Izrael. namesto tega pa že leta kot neučljive podgane begamo po labirintu.” (str. 78)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Vmesne postaje.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 52
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 1
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja