Maša za mesto Arras

Žanrdružbenokritični roman, zgodovinski roman
Narodnostpoljska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2015
Založba
Zbirka Pretakanja
Prevod Jana Unuk
Ključne besede Čarovniški procesi, Judje, Preganjanje, Škofi, Srednji vek
Število strani

136

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kako velika je lahko človeška zaslepljenost?

Vsem, ki imate radi poglobljeno branje o zgodovinskih dogodkih, bo roman zagotovo izpolnil pričakovanja. Ob odličnem prikazu človeške nevednosti in privoščljivosti se lahko naučimo smisla delovanja ljudi za družbeno poštenost in pravičnost. Kajti nič ni slabšega od moči, ki si jo pridobijo nevedni in nerazgledani, saj vodi v zaslepljenost in podivjanost. Zgodba iz zgodovine, ki se nanaša hkrati na srednji vek in v prenesenem pomenu tudi na polpreteklo zgodovino (avtor je v Maši za mesto Arras spretno pokazal na dogodke na Poljskem v 60. letih 20. stoletja), nas usmerja tudi v današnjem času na pravo in pošteno pot.
Petnajsto stoletje. Mesto Arras trpi za kugo, lakoto. Nekaj let zatem se pojavi okrutno preganjanje Židov in čarovnic. Spremljamo tri tedne norega divjanja meščanov in sodnih procesov zaradi namišljenih herezij. Ljudje trpijo, na dan pride vsa njihova krvoločnost, ki izhaja iz nevednosti, zamer. Zlo je na pohodu. Mladi Jan je član arraške elite, svetohlinski in pretirano goreč, ki sodeluje v preganjanju marginalnih skupin v imenu zlagane družbene pravilnosti. A tudi njega osumijo herezije, glavo ima že skorajda na tnalu. Tedaj se tudi sam zave norosti svojih meščanov. Norosti, ki bi kaj lahko vodila do tega, da se mesto in meščani kar sami izbrišejo z zemljevida sveta.

Ko so rožnati sončni žarki poševno padli na streho moje hiše, sem stal na njenem pragu. V tem trenutku naj bi se skotalila moja glava. Nežno sem se je dotaknil. Močno je tičala na tilniku.
Vstopil sem v vežo, potem pa – čez dvorišče – v izbo, kjer je živela moja služinčad. Vedel sem, da so ostali doma, kajti izkazoval sem jim preveč dobrote, da bi si zdaj hoteli pasti oči na smrti svojega gospodarja. Ko so me zagledali na pragu, so padali na kolena od groze, saj so menili, da je to duh, ki se vrača na svoj dom. Toda brž so dojeli, da živim in da sem svoboden. Zagnali so radosten vrišč. Jaz pa sem s pogledom iskal samo enega. Bil je tam. Uganil je, kaj ga čaka, in hotel je zbežati, vendar mu niso pustili.
(str. 108)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Maša za mesto Arras.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 43
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 3