Vojna in vojna

Žanrdružbeni roman
Narodnostmadžarska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2015
Založba
Zbirka Vilenica
Prevod Marjanca Mihelič
Število strani

390

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

13-13 ur

Nagrade

1

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Lepota brezizhodnosti

Kaj je pomembnejše, ko se pogovarjamo o kakovosti nekega proznega dela, zgodba sama, ali kako je ta zapisana? V primeru romana Lászla Krasznahorkaia Vojna in vojna je sama zgodba sicer nekoliko nenavadna, pa vendar ne toliko posebna, da bi izstopala sama po sebi. Krasznahorkai opisuje zaključne mesece arhivarja, ki je v instituciji, v kateri je bil zaposlen, odkril nekakšen rokopis, ki bi ga rad zaradi njegove vrednosti, tako je pač sam prepričan, ovekovečil oz. prenesel v svetovni splet. V bistvu nič posebnega, pa čeprav se je odločil, da bo to storil v centru sveta, kaj je po njegovem New York. Roman pa v bistvu sestavljata dve zgodbi, saj nam kakšna tretjina poglavij predstavlja zgodbo, ki jo arhivar prepisuje v splet. Pa tudi to ni nič posebnega. Takšnih primerov v sodobnem romanopisju kar mrgoli. Pa vendar, Vojna in vojna je poseben roman, to pa predvsem zaradi avtorja in njegovega načina pisanja. Vsako poglavje namreč vsebuje eno samo poved, ki je nemalokrat daljša od treh ali štirih strani. Morda je zaradi tega samo branje na začetku nekoliko napornejše, a kakor hitro bralca potegne v svoj ritem, postane težko ponovljiv bralni užitek. Pri branju Vojne in vojne se mi je zgodilo nekaj, kar se mi ne dogaja ravno pogosto, zgodilo se mi je to, da knjige nisem mogel odložiti, ob enem pa me je skrbelo, da je bo prehitro konec. Če velja Javier Marias za največjega stilista med španskimi romanopisci, bi ne brcnili preveč v temo, če bi zatrdili, da nekaj podobnega velja tudi za Lászla Krasznahorkaia in madžarsko književnost.

Če umremo, gre vsa mašinerija naprej, ljudje pa mislijo, da je to največje gorje, je Korim pozneje prekinil samega sebe, nato pa sklonil glavo, nekaj čaša tuhtal, potem pa začel z obrazom, spačenim od bolečine, počasi krožiti z glavo, vmes pa dejal: – Čeprav je mogoče samo iz tega, kar gre naprej, jasno razumeti, da mašinerije sploh ni. (str. 287)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Vojna in vojna.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 36
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Dela avtorja