Avtor najprej opiše življenje v revni judovsko-italijanski skupnosti v predvojnem Solunu v Grčiji, kjer se je rodil. Prva vojna leta pod italijansko okupacijo se jim je zaradi italijanskega porekla godilo celo nekoliko bolje kot njihovim grškim rojakom. Ko pa so po kapitulaciji Italije Grčijo zasedli Nemci, so jih kaj kmalu vse deportirali v koncentracijska taborišča. Venezio so poslali v taborišče smrti Auschwitz-Birkenau in kmalu je pristal med sonderkommandi, Judi, ki so taboriščnike pripravljali na zaplinjenje in sežig v krematorijih, ne da bi vedel, da je s tem avtomatično obsojen na skorajšnjo smrt. Avtor brez vsakršne patetičnosti, skorajda lakonično pripoveduje o tej grozljivi izkušnji, o edinstvenem, a neuspelem uporu auschwiških sonderjevcev, o pohodu smrti iz Auschwitza in povojnih travmah. Neverjeten, a zgovoren je tudi podatek, da je z zgodbo o svojih doživetjih smel in si upal priti na dan šele nedavnega leta 1992.
Knjiga je napisana v obliki dialoga, nekakšnega intervjuja med avtorjem in Béatrice Prasquier, na koncu pa jo dopolnjujeta še dva zgodovinska dodatka o holokavstu, auschwiških sonderjevcih in italijanski prisotnosti v Grčiji.
Nepogrešljiv dokument o enem najgrozljivejših obdobij človeške zgodovine, »edino zares izčrpno pričevanje preživelega sonderkommanda« (Simone Weil v predgovoru).
Objavljeno: 25.02.2016 15:55:35
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:29:20