Ministrstvo za prihodnost
Žanr | znanstvenofantastični roman |
Narodnost | angleška literatura |
Kraj in leto izida | Ljubljana, 2023 |
Založba | Sanje |
Zbirka |
Sanje. Roman |
Prevod |
Alenka Ropret |
Ključne besede | Klimatske spremembe, Okoljevarstvena politika, Preživetje, Prihodnost |
Prihodnost se odvija zdaj
Podpisnice Pariškega podnebnega sporazuma na 29. konferenci pogodbenic v Bogoti leta 2024 zaradi neuspešnega reševanja področja ogljikovih emisij ustanovijo posebno Telo za izvajanje Sporazuma. Agencije, ki jo 2025 ustanovijo v Zürichu, se kmalu oprime ime Ministrstvo za prihodnost. Kmalu po začetku delovanja ministrstva se začnejo težave na planetu množiti. Katastrofe so vse pogostejše, priča smo strašnim sušam, poplavam. Vročinski valovi jemljejo milijone življenj. Živali in rastline izumirajo po tekočem traku. Morska gladina se dviguje. Emisije ogljikovih delcev v zraku dosežejo najvišje vrednosti v vsej zgodovini meritev. Podnebnih prebežnikov je vse več. Države se poskušajo organizirati vsaka po svoje, večina pa jih še vedno tišči glavo v pesek, skrbi jih le kapitalizem ter njegov vladar – denar. Na čelu Ministrstva za prihodnost je Mary Murphy. Z ekipo izjemnih strokovnjakov za različna področja skuša države po svetu spametovati in jih prisiliti k ukrepanju. Najtrši oreh so finančniki, nacionalne banke in zakonodajalci, ki se nikakor ne želijo odpovedati ogromnim dobičkom. Ko se začnejo tudi akcije Kalijinih otrok, skupine, ki v imenu planeta razstreljuje ladje, letala, elektrarne in uničuje vse, kar uporablja fosilna goriva, ko v Davosu zaprejo najbogatejše za teden dni v mesto, kot da bi jih ugrabili, se Mary vpraša, ali je to morda način, ki bi ga morali ubrati tudi pri njeni agenciji. Ko se o tem zaupa sodelavcu Badimu izve, da se to že dogaja. Badim je glede dejavnosti Črnega krila skrivnosten. Mary mu zaupa in to bi moralo biti dovolj, da njuno delovanje izzove uspehe pri doseganju ciljev Pariškega sporazuma. Mary po mukotrpnih poskusih prepriča največje bančnike v uvedbo ogljičnega kovanca, vrstijo se akcije naravovarstvenikov, prihaja do protestov, stavk. Ministrstvo uspešno vpelje novo platformo na internetu, ki postane shajališče borcev za ohranitev planeta. Nekatere od držav, med prvimi Indija, ki je zaradi vročinskih valov najbolj prizadeta, delijo domiselne rešitve z vsem svetom. Čeprav sprva za nižanje temperature na Zemlji v Indiji uporabijo geoinženiring, prav tako ga v ZDA uporabijo za končanje procesa taljenja ledenikov, se tekom desetletij začnejo kazati pozitivne spremembe. Bo to dovolj za rešitev planeta? Bo dovolj za sedem naslednjih generacij? Bo Ministrstvo sposobno izvleči svet iz blata? In Mary, bo končno lahko odšla v miren pokoj in uživala v Alpah?
Žanrsko sodi Ministrstvo za prihodnost med znanstvenofantastične romane, ki se ukvarjajo s klimatskimi spremembami. Avtor se loteva ekoloških tem, ne prizanaša sedanjim političnim odločitvam in kapitalističnemu ustroju sveta, potrošništvu, bogatenju nekaj odstotkov prebivalcev Zemlje na račun vsesplošnega pomanjkanja za preostali svet. Pred nami je izjemno berljiva knjiga, neprizanesljiva do vseh, ki na svet še vedno gledajo skozi rožnata očala. In še nekaj: leto, ko je nastalo Ministrstvo, je pravzaprav že danes.
Objavljeno: 01.11.2023 17:53:24
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:54:12
Vrnil sem se v Indijo, je rekel. Poskušal sem se pridružiti skupini ljudi, za katero sem slišal. Kalijini otroci, si slišala zanje?
Ja. Ampak to je teroristična skupina.
Odkimaval je, pri tem ves čas strmel vanjo. Ne, ne smeš več razmišljati na podlagi svojih buržoaznih vrednot. Tega časa ni več. Preveč je v igri, da bi se še vedno skrivali za njimi. Zaradi njih svet umira. Ljudje, živali, vse. Smo sredi množičnega izumiranja in nekateri si prizadevajo kaj ukreniti glede tega. Ti jim praviš teroristi, v resnici pa so teroristi tisti, za katere delaš ti. Kako to, da tega ne sprevidiš?
(str. 98)
Končno knjiga, ki naslavlja največje svetovne probleme s kirutško natančnostjo in podaja (znanstveno in sicer dokazane) rešitve. Žal pa smo ljudje le opice s prevelikimi možgani (citat Kurt Vonnegut – Zajtrk prvakov), zato nebi takšnih rešitev nikoli sprejeli. Ljubše so nam vojne, klimatske krize in uničenje vsega in vseh kot da bi sestopili s piedestala namišljenih bogatašev in živeli planetu primerno.
Sicer sem se ustrašil 500+ strani (takšne knige so velikokrat zanič), ampak tale je (zaenkrat) remek delo. Polna je tudi znanstvenih podatkov, rezultatov raziskav, rezultatov poizkusov… da ni potrebno debatirati in citirati in trditi, na pamet.
Dejansko knjiga, ki širi obzorje.