skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Seme smrti

Žanrdružbeni roman, kriminalni roman, zgodovinski roman
Narodnostbosanskohercegovska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2018
Založba
Zbirka Knjižna zbirka Beletrina
Prevod Jana Unuk
Ključne besede Etika, Islam, Resnica, Srednji vek, Umori
Število strani

259

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Ni človeka, ki mu umor katerega od bližnjih ne bi prinesel kakšne prednosti ... "

Seme smrti ni Ime rože. Seme smrti niti noče biti Ime rože, pa čeprav v marsičem spominja na sloviti roman spod peresa Umberta Eca. Oba se da brati kot kriminalni roman in oba sta postavljena v obdobje srednjega veka. Prvi v muslimansko okolje, drugi v krščansko. Ampak to niti ni pomembno. Bosanski pisatelj Dževad Karahasan se v Semenu smrti predvsem sprašuje, ali se je vredno po vsej sili truditi odkriti pravo resnico, saj takšna pot nujno vodi v konflikte in spremembe odnosov, ki jih drugače ne bi bilo in si niti jih ne želimo. Seme smrti je vrhunsko delo, v katerem v vlogi glavnega junaka nastopa srednjeveški perzijski matematik, fizik, astronom in pesnik Omar Hajam, tokrat v vlogi detektiva in razkrivalca resnice. Seme smrti je prvi od treh romanov, ki jih je Hajamu posvetil Karahasan. Na preostala dva slovenski bralci še čakamo. Upam, da ne predolgo, čeprav je na dobre stvari včasih potrebno tudi malo počakati. Vsekakor pa Seme smrti kliče po še!

“Človek takšnemu norcu ne more soditi, ni zakona, ki bi ljudem prepovedoval, da imajo radi svoje vladarje, celo če so ti ljudje norci, ne more pa tudi dopustiti, da bi po svetu hodil človek, ki je priklical slabo znamenje nad zakon, v katerega je sam vložil tri leta prizadevanj. Pameten človek najraje vidi, če kdo tak konča po nesrečnem naključju – ni sojenja in pretiranih govoric, ni občutka, da oblast podanikom ne vrača ljubezni, niti govoričenja o krivičnosti oblasti in sodišč, norec pa je vseeno odstranjen in svet teži manjša peza.” (str. 226)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Seme smrti.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 157
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 4
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5

Morda vam bo všeč tudi

Dela avtorja