skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Akiles

Žanrdružbenokritični roman, satirični roman, utopični roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaNovo mesto, 2022
Založba
Zbirka Goga
Ključne besede 21. stoletje, Aktivizem, Anarhizem, Demonstracije, Družbeni problemi, Politična angažiranost, Profesorji, Slovenija, Študenti
Število strani

353

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

11-12 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

»A kaj, ko se često zgodi, da tudi takšne stvari, ki se začnejo povsem nedolžno, se lahko dokaj hitro spridijo, praviloma pa končajo precej krivo.«

Mirt Komel (1980) na domači literarni sceni nikakor ni novinec, prav nasprotno. Je pomemben glas sodobne slovenske literature, ki se spretno odziva na aktualne družbene izzive. Leta 2010 je doktoriral na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani na temo Filozofski vidiki razmerja med diskurzom in nasiljem. Poleg objave mnogih strokovnih in znanstvenih člankov je do sedaj izdal tudi štiri leposlovna dela, med katerimi je Akiles njegovo zadnje. Družbo mu delajo še roman Pianistov dotik (2015) ter kriminalna romana Medsočje (2018) in Detektiv Dante (2021), vsi naslovi izdani pri založbi Goga. Roman Medsočje je prejel tudi nominacijo za prestižno literarno nagrado Kresnik.

V njegovem četrtem romanu lahko spremljamo tri na videz precej nasprotujoče si protagoniste na dan velike Vstaje v Ljublablani, prestolnici Respublike Zlovenije. Najprej se spoznamo z Leom, samooklicanim anarhistom, študentom filozofije, ki študiju ne namenja več pretirane pozornosti. Namesto tega se raje ukvarja z delom na RadiuAktiv in aktivizmom. Naš nesojeni Ahil v svojem boju proti Ablasti doživi mnogo udarcev, tako fizične kot psihične narave. Najbolj boleči pa vsekakor prihajajo s strani njegove ljubljene izbranke Dee, ki mu ljubezni ni zmožna vračati. Dea, študentka duhoslovja na Fakulteti za umetelnost in humoristiko, je še precej neodločena glede svojega življenjskega poslanstva. Sicer se občasno pridružuje aktivistični navdušenosti svojega fanta, iskreno pa jo vstajništvo zanima le na površinskem nivoju, zavoljo družbenega ugleda. Precej prepričana je edino v gorečnost, ki jo čuti do pasivnega profesorja, našega tretjega protagonista. Zanj se spušča, nepremišljene situacije, da bi ujela tistih nekaj intimnejših trenutkov, ki presegajo odnos med študentko in njenim profesorjem. Celotno dogajanje se počasi stopnjuje in zgoščuje, dokler nekaj ne poči na opevanem vstajniškem dogodku pred zloglasnim parliamentom. Junaki se, na videz po spletu naključij, a vendarle usode, znajdejo ob enakem času na enakem mestu. Le kako se bo odvila zgodba tega napetega ljubezenskega trikotnika, vpetega v še bolj napeto družbeno dogajanje, kjer resnično gre za vse ali nič?

Zgodba romana se odvije v štiriindvajsetih urah, v mestu, ki si deli nemalo podobnosti z našo prestolnico. Namesto skrivanja korelacij med vrsticami avtor pred nas postavlja ogledalo ter nas neposredno sooča s kruto resnico prostora in časa, v katerem bivamo. Z izborom svojih likov pa Komel opozarja na razlikovanje v stališčih, ki jih na podlagi kaotičnosti družbenega dogajanja zavzemamo. Protagonisti so si med seboj sicer različni, a vendar vsi trije po malem bivajo v vsakem izmed nas.

Pri branju romana sem se sama izredno zabavala, na mnogih delih iskreno nasmejala, predvsem pa sem v njem odkrila kar nekaj iztočnic za poglobljeni razmislek. V romanu boste uživali, če vas zanimajo filozofsko naravnana dela z gostim besediščem, ki obravnavajo družbeno problematiko in se ne bojijo pošaliti na račun oseb na vodstvenih položajih.

Ja, danes, danes je tisti dan, ko se bo vse odločilo, danes je odločilen dan, ko bo vse, kar ljudje mislijo, da stoji na nogah, postavljeno na glavo. Ljudje mislijo, da človek misli z glavo, ko si z lastnimi rokami kroji prihodnost, medtem ko v resnici misli z nogami, s katerimi stopa po preteklosti. Čevlji, s katerimi svoje arealno sebstvo tam zgoraj varuje pred realnimi tlemi tam spodaj, so najboljši dokaz za to.

Natanko zato pa je treba stvari obrniti nazaj na glavo – in zato, da bi dosegel takšen prevrat svetá, je bil pripravljen tvegati, odločen, da postavi na kocko čisto vse, kar je in ima.

Ne biti ne imeti – pač pa: boriti (se).

(str. 65)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Akiles.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 78
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Dela avtorja