Benetke, interier
Žanr | esej, potopis |
Narodnost | španska literatura |
Kraj in leto izida | Ljubljana, 2018 |
Založba | Cankarjeva založba |
Zbirka |
S poti |
Neskončna umišljena razdobljenost brezčasnega mesta
Španski pisatelj Javier Marías, ki ga beremo v izvrstnih, obsežnih romanih, bralcu v tej drobni knjigi pripoveduje o Benetkah. V nekem obdobju svojega življenja se je v mesto pogosto vračal, tudi za daljša obdobja. V šestih esejih začutimo mesto onkraj gneče turističnega vsakdana. Benečani, voda, kamen, vonji in občutki. Nekje zadaj živi to mesto in njegovi prebivalci čisto svoje življenje in pisatelj to opazuje ter bralcu tenkočutno približa. Benečane, ki nimajo nič opraviti s turističnim kolesjem in za mimohiteče popotnike sploh ne obstajajo. »Zorni kot večnosti«, z vidno preteklostjo in že razgrnjeno prihodnostjo. Razmišlja o tem, da lahko človeku v nekem trenutku poidejo želja in moči, da bi odšel iz mesta, da bi se sploh premaknil dlje od svojega campa, o globoki tišini in skoraj popolni temi mesta. Razdalje so majhne, toda izgubiti se je preprosto.
Očarljiva knjižica. Za tiste, ki mesto poznajo in ljubijo, nostalgična, za tiste, ki še niso prišli do tam, morda navdih, da ga bodo gledali z drugačnimi očali.
Objavljeno: 09.07.2018 08:16:59
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:37:04
Ko človek v nekem mestu preživi dovolj časa, še bolj, če ga preživi intenzivno in v letih, ki so ključna v življenju skoraj vseh ljudi (v mojem primeru med triintridesetim in osemintridesetim letom), lahko trdimo, da tega kraja, naj mine še toliko časa, ne izgubi iz oči. Nosi ga s seboj, znotraj sebe, in neredko dobi nenavaden občutek, da lahko stopi iz svojega doma v Madridu ali v kateremkoli drugem kraju in si v hipu napoti k povsem razločni točki tistega oddaljenega mesta, v trgovino, na trg, na Zattere ali v San Trovaso, če so to Benetke, na St. Giles’ ali v Blackwell’s, če je to Oxford, na Cecil Court ali Gloucester road, če je to London. Nisem imel občutka, da je od mojega zadnjega bivanja tam minilo dvajset let, a vendarle jih je: pol življenja, kot pravimo. Človek je vpet v stvarnost, zelo različno od stvarnosti v preteklosti, in je nikakor ne izgubi zaradi obiska daljnega. A že večkrat, ne le enkrat, sem zapisal, da je prostor edini resnični hranitelj časa, minulega časa. Zato nastopi, kadar se kdo vrne v mesto, ki mu je domače, hipno doumetje časa v celoti, in čas, ki je bil predvčerajšnjim daljni v Madridu, danes postane lažno bližnji v Benetkah. Koraki so sprva oklevajoči, a hip zatem človeka samodejno popeljejo po še včeraj pozabljenih poteh, ki jih naenkrat spet pozna.