skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Biblioterapija : zdravilna moč branja

Žanrpriročnik
Narodnostangleška literatura
Kraj in leto izidaBrežice, 2024
Založba
Zbirka Primula
Prevod Katja Cvahte
Ključne besede biblioterapija, bralec, literarna biblioterapija
Število strani

241

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

8-9 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

V zatočišču branja

Biblioterapija je vrsta umetnostne terapije, ki v nasprotju s tradicionalno terapijo, ki zdravi s pogovorom, ta zdravi z branjem. V Sloveniji je denimo bibiloterapijo v svoji praksi dejavno uporabljal dr. Janez Rugelj, danes pa je že ustaljena praksa marsikaterega terapevta. Sam pojem biblioterapije obvezno zajema usposobljenega terapevta, v ostalih primerih: pri delu bibliotekarjev ali pedagoških delavcev itn., pa govorimo o bibliosvetovanju.

Bijal Shah je uspešna biblioterapevtka, ki je uspela pojem biblioterapije ponesti tudi med šriše množice zainteresiranih – preko svojih spletnih tečajev, podkasta in nenazadnje tudi preko knjige Biblioterapija: Zdravilna moč branja. Ta je razdeljena je na tri dele: uvoda v biblioterapijo, okrevanja s pomočjo biblioterapije in o umetnosti sestavljanja bralnih seznamov. V uvodu bralca seznani s samim pojmom biblioterapija, opredeli njeno delovanje in uporabo v terapevtski praksi, ter njeno zgodovino, ki je, v enem pogledu, stara kot leposlovje samo.

Osrednji del knjige najprej predstavi avtoričino osebno pot do odkritja te vrste terapije, kako se je za njeno izvajanje usposobila, ne nazadnje pa postreže s primeri iz svoje prakse, kjer spoznamo, kako so knjige pomagale pri soočenju s hudo boleznijo, pri partnerskih težavah, poporodnih težavah, rasizmom, izgubo otroka, težavami z disleksijo, skratka izborom pogostih človeških življenjskih situacij. Pri tem je vsaka opremljena s podatki, katera orodja/strategije so bila pri tem uporabljena, ter biblioterapevtskimi vajami.

Knjigo Shahova zaključuje s seznamom biblioterapevtskih bralnih priporočil leposlovja in neleposlovja, razporejenih po abecedi ključnih besed, kar bo navdušilo vsakogar, ki obožuje bralne sezname. Hkrati pa lahko  tako seznam kot celoten priročnik služi kot dober pripomoček knjižničarjem, pedagoškim delavcem in terapevtom. Knjigo pa se lahko uporablja kot priročnik za samoterapijo s knjigami, saj vsebuje odlične usmeritve ter praktične vaje in napotke, na kakšne načine lahko blagodejnosti terapije s knjigami preizkusimo v vsakdanjem življenju.

Pri delu z literaturo svojih čustev nikoli ne zaznamo neposredno. Opazujemo jih v drugih. Nekdo drug doživlja našo bolečino. In čeprav vidimo le svoj odsev, nas literatura objame, čuti z nami. Varnost, ki jo čutimo ob tem, ko nekdo drug doživlja naša boleča čustva, medtem ko jih mi predelujemo, nas lahko popolnoma prerodi. Če beremo o negativnih čustvih drugih, taka čustva nato lažje sprejmemo tudi pri sebi. Samo če bolečino zares občutimo, se je lahko rešimo – to je temeljno načelo katarze.

Na podlagi tega spoznanja sem lahko sprejela prve kliente in jih povabila, naj delijo z menoj svojo bolečino, izgubo in žalovanje, svoj stres in strahove, svoje travme, svoje težave pri učenju, kot je disleksija, da bi lahko tudi oni z varne razdalje, vendar v intimnem stiku z besedilom čutili, da so slišani, varni, da je nekomu mar zanje in da čuti z njimi.

In da bi nazadnje dosegli ozdravitev.

(str. 35)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Biblioterapija : zdravilna moč branja.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 76
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi