skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Biografija naključnega čudesa

Žanrdružbenokritični roman, razvojni roman
Narodnostavstrijska literatura, ukrajinska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Zbirka Moderni klasiki
Prevod Primož Lubej
Janja Vollmaier Lubej
Spremna beseda Janja Vollmaier Lubej
Ključne besede Družinsko nasilje, Korupcija, Postsocialistične države, Ukrajina, Ukrajinci
Število strani

227

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Še vedno je čakala, kdaj bo iz nje končno nastal veliki človek."/str. 15

Deklici Leni bi pravzaprav moralo biti ime Olena, saj je rojena v Ukrajini in ne v Rusiji. Ker pa se ji v zgodnjem otroštvu zoperstavi pesmica, ki jo mora recitirati odraslim, noče več biti Olena, ampak zgolj in samo Lena. Pa naj si njeni vzgojitelji o tem mislijo, kar si hočejo. Tudi sicer je trmoglava, o sebi meni, da lahko vsakomur stori kaj dobrega, če se ji le zahoče. A jo svet okoli nje vsakokrat postavi na trda tla. Tako da jo zaboli. Pa še naprej vztraja po donkihotsko. Ko izve, kaj se dogaja s potepuškimi psi. Ko spremlja sošolko Ivanko, ki ji učenje ne gre in ne gre in se nazadnje na vrat na nos prepusti verskemu fanatiku. Ko se odloča za študij. Vsepovsod hoče biti zraven, vsepovsod se ji zdi, da lahko prav ona pomaga. Ob tem pa ne spregleda, da s svojimi dejanji zgolj sama sebi zida gradove v oblakih. Razume jo le sostanovalka v študentki sobi, ki jo skuša iztrgati tem gradovom.

Roman je pretresljiva kritika prvih let samostojne Ukrajine, ko se je socializem izpel in so ljudje z vsemi štirimi začeli objemati kapitalizem, ta pa jih je spremenil naravnost v reveže in berače. Podobe se bodo še zlasti v drugi polovici romana dotaknile tudi slovenskih bralcev.

Zgodba je razdeljena na trinajst poglavij. Tretjeosebna pripovedovalka, še ena nesrečnica, ki ji je dano spoznati nenavadno deklico, povzema Lenine dnevnike od njenih otroških let pa vse do časa, ko bi morala postati odrasla ženska. Ob vsakem tragičnem pripetljaju, ki mu je priča, se pojavi motiv lebdeče ženske s staromodno ameriško ruto, ki preseka tragičnost, žrtev na videz odreši nevzdržnega stanja, in se nato razblini v nič. Deklica, ki v Boga ne verjame, verjame pa v čudeže, je dobričina, za katero ni druge izbire, kot da se razblini še sama.

Davno, davno so mi rekli, da je dobro in da je zlo. In da mora biti spodoben človek dober. To je njegova dolžnost. Odločila sem se, da bom taka. Dobra. In čakala sem, kdaj bom končno lahko dokazala, pokazala in uporabila svojo dobroto. A čas je mineval in nič se ni zgodilo. Ničesar dobrega nisem storila. Nasprotno. medtem ko sem stremela delati dobro, sem povzročala zlo. In sedaj premišljujem, kaj pravzaprav je dobro? Vemo, kaj je zlo, kaj pa je dobro, ha?

(str. 207)

Citati

(2)
Julijana Voroš

"Vse je povezano z denarjem," je rekla Lena, "Ljudje brez denarja so grozni, ker izgubijo raznolikost svoje vrste. Reveži postanejo ali tatovi ali filozofi, tretja možnost jim ni dana. Sama na primer nikoli nisem imela denarja, a sem bila preveč strahopetna, da bi se naučila krasti."

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 236
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0