Bizarne zgodbe

Žanrkratka zgodba
Narodnostpoljska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2020
Založba
Zbirka Moderni klasiki
Prevod Jana Unuk
Ključne besede Futurizem, Kloniranje, Odnos do živali, Religija
Število strani

159

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"V evolucijskem smislu smo še vedno vsi šimpanzi, ježi in macesni, vse to imamo v sebi. Kadar koli lahko posežemo po tem. Od tega nas ne ločujejo nobeni prepadi, ki jih ne bi mogli premostiti. Med seboj nas ločujejo kvečjemu reže, drobne špranje biti. Unus mundus. Svet je eden."

Deset tematsko raznolikih kratkih zgodb ima (vsaj) eno skupno lastnost – vse so bizarne. Že ime zbirke obljublja nekonvencionalnost, odmik od tradicionalnega in eksperimentiranje, kar je pravzaprav značilno za ves avtoričin opus. Kljub raznolikosti pa Tokarczukova ostaja zvesta nekaterim svojim priljubljenim temam: feminizem, futurizem in odnos do živali (Obisk, Transfugij), fantastično (Zelena otroka), nenavadno (Šivi, Resnična zgodba, Ozimnica), nadnaravno (Gora vseh svetih), religija (Koledar človeških praznikov) … Po njenih besedah je najosnovnejša definicija literature ogledovati si in opisovati očitne resnice z neočitnih zornih kotov, kar se manifestira tudi v pričujoči zbirki zgodb. Ne glede na to, da je kratka zgodba neprimerno manj obsežna literarna forma kot roman in nudi manj manevrskega prostora, pa Olgi Tokarczuk uspe zaobjeti vso širino in globino likov, situacij in pogledov.

Imamo sinčka. Hotele smo, da bi imel temno polt in azijske poteze. Izkazalo se je, da to ni tako enostavno, ker je bila v zadnjem času to zelo iskana kombinacija, vendar se nam je posrečilo. Halim je lep in pameten. Za njegovo rojstvo sva vzeli Fanio in zdaj smo štiri: Alma, Lena, Fania in jaz. Pravzaprav lahko rečem, da smo v naši mali homogenetični družini vse izpolnjene in srečne, štirica pa je zelo simetrično in čudežno stabilno število. Včasih si predstavljam, da smo krila staroveškega mlina na veter, obračamo se okrog enega središča, zajemamo prostor zase, urejamo kaos časa. Gibamo se po isti orbiti, druga za drugo, in izpolnjujemo vse možnosti obstoja.(str. 43)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Bizarne zgodbe.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 118
Komentarji: 0
Število ocen: 5
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 6

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×