Žanrdružbeni roman
Narodnostčilska književnost
Kraj in leto izidaLjubljana, 2016
Založba
Prevod Ferdinand Miklavc
Število strani

68

Čas branja

To je le ocena. Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in navad.

Pomembno je vedeti, da je branje osebna izkušnja in da je prav, da si vzamete toliko časa, kot je potrebno, da knjigo popolnoma vsrkate in jo cenite. Veselo branje.

2-3 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Dva mlada zaljubljenca, študenta književnosti v Čilu. Zgodba, ki je zastavljena tako, da bi glede na konec prav lahko imela klasično vsebino ljubezenskega romana z nesrečnim koncem, če je ne bi avtor spretno postavil v okolje »mini« romana, praktično brez dialogov in s preskoki v pripovedi, razporejenimi v kratkih poglavjih.
Študenta Julio in Emilija svojo ljubezen povezujeta s prebiranjem romanov, odnos pa temelji na prvi laži, namreč, da sta prebrala roman Marcela Prousta: V Swannovem svetu.
Bonsaj kot simbol ljubezni, ki druži mlada zaljubljenca nastopa v zgodbi drugega znanega čilskega avtorja, katerega nastajajoče delo naj bi Julio pretipkaval. Znani avtor namreč romane še vedno piše na roko, zato potrebuje nekoga, ki jih pretipka. Za to delo naj bi izbral Julia.
Roman, po katerem je bil posnet tudi film je režiserju prinesel kar nekaj nagrad.

Prva laž, ki jo je Julio izrekel Emilii, je bila, da je prebral Marcela Prousta. Glede tega, kaj je bral, sicer ni lagal, toda tisto drugo noč, ko sta oba spoznala, da se nekaj začenja in da bo to nekaj pomembno, pa naj traja, kolikor bo pač trajalo, tisto noč je Julio s poudarkom v glasu zaigral intimnost in rekel, da seveda, da je prebral Prousta, pri sedemnajstih, neko poletje, v Quinteru. V Quinteru takrat ni nihče več letoval, niti Julieva starša, ki sta se spoznala na obmorski peščini El Durazna, nista hodila v Quintero, ki je bil lep obmorski kraj, potem pa so ga zasedli barakarji, in tam se je Julio pri sedemnajstih zaprl v hišo starih staršev, da bi prebral Iskanje izgubljenega časa. Seveda je bila to laž: tisto poletje je šel v Quintero in je veliko bral, toda Jacka Kerouaca, Heinricha Bölla, Vladimirja Nabokova, Trumana Capoteja in Enriqueja Lihna, ne pa Marcela Prousta.
To isto noč se je Emilia prvič zlagala Juliu, in laž je bila, da je tudi ona prebrala Marcela Prousta.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Bonsaj.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 20
Komentarji: 0
Število ocen: 5
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5