skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Cunami v glavi

Žanrmladinski roman
Narodnostnizozemska literatura
Kraj in leto izidaMaribor, 2024
Založba
Zbirka Mladinsko branje
Prevod Stana Anželj
Ilustracije Anne Schneider
Ključne besede Avtizem
Število strani

127

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Vsak ima svoj svet v glavi in lepo je, če kdaj pa kdaj v ta svet, razen nas, pokuka še kdo drug.

Dan ima motnjo avtističnega spektra. Več kot zanimivo je, ko beremo, na kakšen način doživlja stvari in kaj se dogaja v njegovi glavi. Verjetno drugim, brez motnje avtističnega spektra, manjka ravno to. Samo če vemo, kaj se dogaja v glavi drugega, se mu lahko približamo in naše reakcije so take, da ga pomirimo in ne da ga razburimo. Vse, kar potrebujemo, da se razumemo, je torej samo vpogled v svetove drugih ljudi. Včasih pa potrebujemo tudi vpogled v svoj svet. Kljub temu, da ima Dan na določenih področjih težave, so ob njem tudi ljudje, ki so pogledali tudi v njegov svet in ga zato razumejo. Ne glede na to, ali imamo avtizem ali ne, bi bilo lepo, če bi se ljudje poglobili v naš svet in skušali razumeti cunamije v naših glavah. Včasih popolnoma nepotrebne in v trenutku rešljive. Ne samo, da je imel Dan ob sebi ljudi, ki so ga razumeli. Tudi sam se je skušal razumeti in ukrotiti cunamije v svoji glavi. Da je bilo lažje je zgradil Vadbeni in Čudežni svet. Enega za vadbo in enega za iskanje odgovorov na vprašanja o življenju. Če vadimo in skušamo razumeti samega sebe, pa cunamiji v naši glavi postanejo znosnejši. Pa to ne velja le za osebe avtističnega spektra. Dan je točno vedel, kdo je na njegovi strani, kdo ga razume in kdo ga ne. Tako, kot tudi mi vsi. Izjemno zanimivo napisana knjiga, predvsem zato, ker en dogodek opiše več ljudi. Tako vidimo, kako različni so naši svetovi in kako različno dojemamo situacije. Pomembno je samo to, da čim večkrat skušamo stopiti v svet koga drugega in ga razumeti in ne samo obsojati. Potem bi bil svet veliko lepši. Kdo sploh je drugačen? Ali ni stvar samo v tem, da se skušamo spoznati in razumeti? Z avtizmom ali brez. Za to pa si moramo vzeti čas.

Koliko svetov obstaja? Verjetno si zdaj mislite, kakšno trapasto vprašanje. In odgovorite: ‘Eden! Svet je samo eden, razen če verjameš v marsovce’ Narobe! Pojasnil vam bom. Ali je moj svet isti kot vaš? Jaz vašega sveta sploh ne poznam. Torej ni. Ali je bil svet Daga Hammarskjölda isti, kot je svet Daga Zonderlanda? Niti malo. Svetov je torej na milijarde. Toliko, kot je ljudi. Čisto nepredstavljivo … In če dobro pomislim, ugotovim, da ima tudi moj pes svoj svet. Tudi komar, ki ste ga včeraj sklatiti, je imel svojega. Dlje pa ne morem razmišljati. Mogoče vi lahko, pri meni pa bo gotovo prišlo do kratkega stika v možganih. Zato imam rad, da stvari ostanejo pregledne in nezapletene. Preprosto se ne smem poskušati vživeti v razmišljanje druge osebe. Pozabite. Ne morem se. Ne gre. Če se poskušam ‘vživeti’, se mi odpelje in zablokiram. Več o tem pozneje.

(str. 62)

Citati

(1)
Nina Jamar

Čestitke, bralci, prebrali ste knjigo Cunami v glavi. To ni kar tako. Ne nazadnje je ta knjiga nekakšen kalejdoskop, tobogan z lupingi. Prikazuje resničnost, kakršna je v moji glavi … Ali bolje rečeno, kakršna je v moji glavi bila.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 213
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 1