Dnevnik naciskina

Žanravtobiografski roman, družbenokritični roman
Narodnostnemška literatura
Kraj in leto izidaV Ljubljani, 1996
Založba
Zbirka Najst
Prevod Maja Novak
Ključne besede Nacionalizem, Nacisti, Nacizem, Neonacizem
Število strani

138

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

4-5 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Danes se mi zdi nemogoče, da sem v javnosti res izgovarjal nacistična gesla in spodbujal mlade, naj se pridružijo gibanju." (str. 135)

Knjiga “Dnevnik naciskina” je prvoosebna pripoved avtorja Inga Hasselbacha. Avtor svojo življenjsko zgodbo piše v prvi vrsti svojemu odtujenemu očetu. Razložiti mu želi, kako se je v življenju znašel na poteh, ki so ga pripeljale v neonacizem, ter kasneje razloge, ki so ga pripeljali do tega, da se je javno umaknil iz neonacističnega življenja in preselil v tujino. Ingo nas popelje skozi svoje otroštvo vse do najstništva in nam opiše prvo zaporno kazen, kjer so ga kot mladega fanta pravzaprav “potisnili” v roke starejših nacistov (političnih zapornikov), ki so mladim prišlekom v glavo radi vtepali nacistično ideologijo. Nato nam predstavi svet neonacizma v Nemčiji v devetdesetih letih prejšnjega stoletja; skozi pripoved tudi vidimo, kako mu je uspelo, pravzaprav kot mlademu fantu, postati vodja tega gibanja. Ob koncu pripovedi razkrije razloge, zakaj se je odločil zapustiti gibanje, ki ga je sam pomagal ustvariti.
Ingo skozi pripoved ne išče izgovorov za svoja dejanja, ampak le naniza gola dejstva. Ob javnem izstopu iz gibanja ni obtožil le drugih, ki so bili del gibanja, temveč tudi sebe. Ko je svoj izstop javno objavil, je od svojih bivših “kameradov”, kot jih imenuje sam, prejel veliko smrtnih groženj in zapriseg k maščevanju.
Knjiga je zaradi svoje tematike vseskozi aktualna, še posebno v času, ko se v zahodnem svetu pojavlja vse več strahu pred drugimi kulturami.
Ingo Hasselbach, rojen 14. julija 1967 v Berlinu, je od svojega izstopa iz nacističnih krogov aktiven pri ozaveščanju o tematiki in vseskozi želi mlade odvrniti od poti sovraštva, ki jo je prehodil sam.

“Seveda se bom moral vedno znova soočati s svojo neonacistično preteklostjo, čeprav mi ni več do tega, da bi govoril o njej. Za sabo sem pustil nek svet in vseh motivov za svojo odločitev ne bom nikoli razkril. Še sam jih ne poznam. V nekem trenutku sem se zavedel, da je tisto, kar počnem, napačno in nevarno. Povrh vsega pa je tako početje v svetu, kjer so vse države povezane med sabo, celo smešno.” (str.138)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Dnevnik naciskina.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 46
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×