Strokovnjakinja s področja dendrologije in gozdne genetike Mateja Kišek Vovk je avtorica številnih člankov, knjiga Drevesa Slovenije pa je svojevrstno delo, v katerem se združujeta znanstveno in poljudno. Že v uvodu beremo, da ne gre za priročnik o določanju vrst, ampak predvsem pripovedovanje njihovih zgodb. V teh so predstavljene ekološke, morfološke, včasih pa tudi gojitvene lastnosti. Še posebej velja izpostaviti opozorilo, da ne gre za hvalnico drevesom, ki našega občudovanja sploh ne potrebujejo. Brez ljudi bi drevesa namreč rasla bolje in lepše. V prvi vrsti je ta dragocena knjiga namenjena vsem, ki imajo drevesa radi, jih občudujejo in se čudijo njihovi raznolikosti. Predstavljenih je 71 avtohtonih drevesnih vrst, 12 tujerodnih in 6 grmovnic, ki jih največkrat najdemo na gozdnem robu, kot je denimo navadna leska, šipek, črni bezeg in borovnice.
Predstavljena drevesa so razdeljena na 8 glavnih skupin, glede na svoje lastnosti, npr. drevesa, ki so gospodarsko najpomembnejša, drevesa, ki uspevajo na mokrih rastiščih, tista, ki smo jih prinesli iz daljnih dežel, drevesne redkosti in druge skupine.
Gre za resnično izjemno delo, ki z vsebino in bogatim fotografskim delom bralca navduši in osupne, saj odkriva nova spoznanja o neskončni povezanosti in prepletenosti vsega živega okoli nas. Pika na i pa je obilica slovenskih in tujih pregovorov, ljudskih modrosti in odlomkov iz drugih besedil, ki odstirajo že nekoliko pozabljene modrosti o teh zelenih mogočnežih.
Objavljeno: 25.03.2025 18:39:31
Zadnja sprememba: 25.03.2025 18:39:31