skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Goli obed

Žanrbiografski roman, družbeni roman, fantastični roman, moderni roman, postmodernistični roman, psihološki roman
NarodnostAmeriške literature
Kraj in leto izidaV Ljubljani, 1993
Založba
Zbirka XX. stoletje
Prevod Miha Avanzo
Spremna beseda Majda Stanovnik
Ključne besede Droge, Eksistencializem, Eksperimentalno literarno ustvarjanje, Odvisnosti, Postmodernizem
Število strani

220

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kultni "antiroman" literarnega glasnika beatniške generacije 60. let

Ameriški pisatelj, vizualni umetnik in filozof William S. Burroughs (1914-1997) velja za eno od najbolj prepoznavnih imen generacije beatnikov, ki so v 60. letih z odkritim nasprotovanjem konvencionalnim umetniškim normam in močno nagnjenostjo k eksperimentiranju iskali nove načine izražanja političnih stališč in opisovanja duhovnega stanja povojne družbe. Burroughs je na literarno sceno vstopil z avtobiografsko knjigo Džanki (1953), svetovno slavo pa mu je prinesel njegov tretji roman Goli obed (1959), ki je med drugim postal predmet številnih sodnih procesov, na katerih se je pisatelj branil pred očitki o obcesnosti in neprimernosti napisanega materiala.

Goli obed nima klasične pripovedne strukture, poglavja pa si ne sledijo v kronološkem zaporedju. Glavni junak romana je heroinski odvisnik William Lee (gre sicer za Burroughsov psevdonim, s katerim se je podpisoval pod številna svoja dela), ki je na begu pred policijo in si najde zatočišče v surrealnem mestu Interzone, kjer nadaljuje s padcem v narkomansko omamo. V nadaljevanju se Lee med drugim spušča v konflikte z lokalnimi političnimi organizacijami, sprejme nalogo iskanja sociopatskega zdravnika dr. Benwayja, hkrati pa se udeležuje grotesknih sadomazohističnih orgij in je priča grozljivim telesnim eksperimentom, zaradi katerih se ljudje pretvorijo v deformirane spake. Surrealno vzdušje romana prekinjajo prizori iz Leejeve preteklosti, ki se posvečajo predvsem njegovim sprva nedolžnim eksperimentiranjem z drogami, ki se kmalu spremeni v odvisnost.

Goli obed je izrazito eksperimentalno literarno delo, ki skozi bizarno simboliko izpostavlja grozovitost heroinske zasvojenosti in ceno osebne svobode, ki posamezniku ne prinaša odrešitve, ampak ga zapre v kletko morečih iluzij, iz katerih ni moč videti izhoda.

Kot da se vsa soba stresa in vibrira od gibanja. Meso in kri številnih ras, črncev, Polinezijcev, planinskih Mongolov, puščavskih nomadov, bližnjevzhodnih poligotov, Indijancev – še ne izmišljenih in nerojenih ras, njihovih neuresničenih kombinacij ti vodi skoz telo. Preseljevanje, neverjetna potovanja skozi puščavo, skoz džungle in planine (krvni zastoj v tistih gorskih dolinah, kjer rastline poganjajo iz genitalij, ogromni raki pa rastejo nazaj vase in drobijo lupino telesa), plovba v pirogi čez Tihi ocean do Velikonočnega otoka. Sestavljeno mesto, kjer so na prostranem tihem trgu na voljo vse človeške skrivne moči.

(str. 95)

Citati

(1)
Julijana Voroš

… "Vi vsekakor dobro veste, da se trudimo. Mi vsi se trudimo. Vedno pa nam, kajpada, to ne uspe." … Prilagoditi državo – samo preprosto orodje – potrebam vsakega posameznega državljana." … "Po našem mnenju je to edini namen države. …

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 62
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 3

Morda vam bo všeč tudi