Igralka s svinčnikom : izbrani dnevniki (1962-1991)

Žanrdnevnik, pesem
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2021
Založba
Zbirka Jubilejna zbirka
Ključne besede Gledališki umetniki, Igralska umetnost, Osamljenost
Število strani

494

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

16-17 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Iz življenja igralke

Alja Tkačev ni bila samo igralka, bila je tudi pedagoginja in prevajalka, pisala je poezijo, prozo in dramatiko, predvsem pa je pisala dnevnike. Izbor iz njenih dnevniških zapisov z naslovom Igralka s svinčnikom sta lani izdala založba Mladinska knjiga in Slovenski gledališki inštitut, ki tudi hrani njeno zapuščino. V njenih dnevniških zapisih, ki jih je sama imenovala Tabu, lahko iz prve roke spoznamo tako njeno umetniško kot tudi osebno pot, zapise pa dopolnjujejo pesmi, avtorske risbe, pisma in fotografije, predvsem tiste iz gledaliških predstav. Intimni zapisi se prepletajo z refleksijami o stanju gledališča in umetnosti v tistem obdobju in tudi političnem dogajanju pri nas. Zapisi, ki so nastajali med letoma 1962 in 1991, so seveda v veliki meri povezani z gledališčem; avtorica iskreno piše o svojih igralskih začetkih, vseh uspehih in neuspehih, ki jih je doživela v karieri, brez dlake na jeziku spregovori o sodobnikih, velikih gledaliških ustvarjalcih (igralcih, režiserjih, dramatikih …), težavah, s katerimi se je v posameznih obdobjih spopadalo slovensko gledališče, v njenih dnevnikih najdemo tudi številne kritične zapise o gledaliških predstavah. Vzporedno z gledališko potjo spoznavamo njeno osebno življenje, ki so ga med drugim zaznamovala osebna razočaranja, osamljenost, izgube, pomanjkanje dela, revščina, alkoholizem in čisto na koncu tudi bolezen. Večina zapisov je nastala v Ljubljani, nekateri v Komiži na Visu, nekaj pa tudi med različnimi gostovanji po Evropi. Izbor dnevniških zapisov – zadnji so nastali le nekaj dni pred njeno smrtjo – zaokrožajo seznam gledaliških in filmskih vlog, seznam prevodov in avtorskih objav ter spremna beseda Primoža Jesenka.

Glej tudi:

Osamljenost je sicer popolnoma škrbasta, vse zobe sem ji že kdaj polomila, zato gristi ne more. Tukaj je pa le. Ni je mogoče izbrisati, dokler ne dobiš nečesa, kar jo lahko pokoplje. A tistega, kar bi jo lahko, tistega nečesa ni. Vem, da je samo ena možnost: delo. Ta je kajpak v meni. Samo tako potuhnjena je, zavlekla se je v skriven rov in otrpnila. Ne morem je izbezati. Pa tudi ko bi jo mogla, bi na dan privlekla nekaj podobnega kadavru in potem bi se samo delala, da s kadavrom pokopavam osamljenost. (str. 376)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Igralka s svinčnikom : izbrani dnevniki (1962-1991).

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 38
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Morda vam bo všeč tudi

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×