Imate radi Brahmsa …
Žanr | družbeni roman, ljubezenski roman, novela |
Narodnost | francoska literatura |
Kraj in leto izida | Koper, 1961 |
Založba | Lipa |
Prevod |
Maks Veselko |
Francoska pisateljica, Francoise Sagan (1935 – 2004), se je v svojih delih rada dotikala srčnih tegob ter svojim likom pridajala psihološke dileme. Njene priljubljene teme so joi de vivre, hitri avtomobili, meščanske vile, sonce, začinjeno s cinizmom, čutnostjo, brezbrižnostjo ter brezdeljem.
Kot pisateljičina prva uspešnica Dober dan, žalost, je tudi novela Imate radi Brahmsa zgodba o ljubezni, tokrat o ljubezenskem odnosu dveh odraslih ljubimcev, ki je poln zlorab in prevar. Pojavi se mlajši moški, toda njegova ljubezen ni dovolj močna, da bi prekinila to vezo.
Devetintridesetletna Paule je dizajnerka, ki je, se zdi nemočno ujeta v že šestletnem nezadovoljujočem odnosu s starejšim poslovnežem Rogerjem. Ta namreč svoje poslovno življenje izkorišča za neštete zabave z drugimi ženskami. Oba se zavedata rutine njunega odnosa.
Paule, vse krhkejša v zavedanju staranja in minevanja svoje lepote, nima moči, da bi prekinila z Rogerjem, čeprav ve za njegove afere z mlajšimi ženskami. Priložnost, da se prebudi in zaživi na novo, najde v mladem Simonu, ki se vanjo zaljubi. S svojo gorečnostjo Simon ponudi Pauli vse tisto, po čemer je pri Rogerju hrepenela in zaman čakala. Ta se ob soočenju s Simonovim vdorom v udobnost odnosa s Paule po kratkotrajnem nezadovoljstvu odloči za prekinitev njunega razmerja. Paule se pa sčasoma prepriča, da je Simonova ljubezen ne zadovoljuje, in prekine njun odnos. Navdihujejo jo namreč naključna srečanja z Rogerjem, kjer oba ugotavljata, da se pogrešata. Vrne se k njemu.
Pisateljica kot v vseh svojih novelah čudovito pričara vzdušje Pariškega življenja in začini povsem jasno ljubezensko težavo z nevzdržnostjo in to na izjemno subtilen način.
Film, posnet po knjigi, ima naslov Goodbye Again, režiral ga je Anatole Litvak, glavni igralci pa so slavni Ingrid Bergman, Yves Montand ter Anthony Perkins.
Objavljeno: 23.03.2016 13:51:18
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:29:38
»In vas, vas obtožujem, da niste izvršili svoje človečanske dolžnosti. V imenu pokojne žrtve vas obtožujem, ker ste zanemarili ljubezen, ker se niste zmenili za svojo dolžnost, biti srečni, ker ste živeli z izgovori, z lažmi in z vdanostjo v usodo. Obsojeni bi morali biti na smrt, obsojeni boste na samoto.
Prenehal je in na dušek spil kozarec vina. Paule se ni niti premaknila.
– Strašna obsodba, je rekla in se nasmehnila.
– – Najhujša, je rekel.» (str. 40)