Inženir človeških duš: entertejnment na stare teme življenja, žensk, usode, sanjaštva, delavskega razreda, kifeljcev, ljubezni in smrti

Žanrbiografski roman, družbeni roman
Narodnostčeška literatura
Kraj in leto izidaRadovljica, 2014
Založba
Prevod Jernej Juren
Ključne besede Češka emigrantska književnost
Število strani

2

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

< 1 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Grenkosladki entertejnment

Kaj bi bilo drugače, če bi praška pomlad uspela? Če je ne bi Sovjeti še z nekaterimi pripadnicami Varšavskega pakta brutalno zatrli in tedanjo Češkoslovaško za dve desetletji pahnili v nek precej hladnejši letni čas? Kako bi se to poznalo na njihovi literaturi? O čem bi torej pisali avtorji, kot so Milan Kundera, Ludvik Vaculik in Josef Škvorecky? Kaj bi dali svetu namesto romanov Neznosna lahkost bivanja, Knjiga smeha in pozabe, Kako se naredi fant in Prima sezona? Pa tudi namesto Inženirja človeških duš? Prav gotovo veliko, a vendar bi bila svetovna književnost precej osiromašena. Prebivalci neke (zdaj že bivše) države, pa morda imovitejši. Morda? Roman Inženir človeških duš Josefa Škvoreckega je roman o pisatelju. Pisatelju disidentu, ki pa za razliko od svojega stvaritelja ne kreira, temveč zgolj opazuje in zapisuje. Niti preveč ne sodeluje v sami zgodbi. Največ aktivnosti navadno pokaže šele takrat, kadar želi napraviti vtis na kakšno od predstavnic nežnejšega spola. A prav takšen je Škvoreckemu potreben, da z izjemno suverenostjo prepleta mladostno in odraslo obdobje lika, ki je v veliki meri tudi avtobiografski. Lika, ki se je nekoliko uspel prilagoditi enemu diktatorskemu sistemu, se drugemu malo manj uspešno prilagajal, in ko se je ta še dodatno zaostril, pred njim zbežal v bolj demokratično tujino. A bralec vseeno dobi občutek, da pobeg ni popolnoma uspel. V novi domovini ga večinoma obkrožajo ljudje, ki jih je doletela podobna usoda, pa tudi vsebina pisem, ki jih dobiva od svojih mladostnih prijateljev, in s katerimi Škvorecky tudi fizično ločuje preteklost od sedanjosti, govorijo v prid razmišljanju, da je disident pogostokrat človek brez domovine. Avtor je bil za konkretno delo nominiran za Nobelovo nagrado.

Ampak povem ti kakšen užitek je po dvajsetih letih spet piti pravo točeno plzenjsko pivo. Ali gledati televizijo in poslušati kako na njej govorijo češko. Ko pa sem to povedal Bendi mi je rekel naj raje poslušam kaj na njej govorijo češko. Zdaj vem zakaj. Bendo še vedno izgleda isto, samo zredil se je. Tako kot jaz se ni poročil ampak zaradi tega ker je nesposoben pri ženskah ne kot jaz ki sem imel v Avstraliji na voljo samo Čajčarke ali Italijanke ali podobno smetje. (knj. 2, str. 288)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Inženir človeških duš: entertejnment na stare teme življenja, žensk, usode, sanjaštva, delavskega razreda, kifeljcev, ljubezni in smrti.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 60
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 2

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×