Istanbul Istanbul

Žanrdružbeni roman, filozofski roman
Narodnostturška literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2021
Založba
Zbirka Moderni klasiki
Prevod Lili Potpara
Ključne besede Mučenje, Pripovedovanje, Uporništvo, Zapori, zgodbe
Število strani

220

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Čar dvojnosti

Roman Istanbul Istanbul je kot nekakšen sodobni turški Dekameron, sestavljen iz desetih zgodb, ki si jih pripovedujejo štirje sojetniki v miniaturni zaporniški celici. Tudi Sönmezov roman namreč presega zgodbarsko kratkočasenje, ki ga tako radi prehitro pripišemo Boccaccievi mojstrovini, in posega precej globje, kot je videti na prvi pogled in kot tak nudi kar nekaj različnih možnosti interpretacij in branj. Zagotovo pa bo vsak bralec kaj hitro zapazil nekakšno dvojnost, na kateri temelji roman, ki nikakor ni naključna vendar do potankosti izdelana in domišljena, in je precej očitna že v samem naslovu. Za Istanbul Istanbul torej lahko porečemo, da je roman o dveh Istanbulih, enem krutem in temačnem ter drugem svetlem in bleščečem, ki šele skupaj izrisujeta stvarno podobo nekega mesta. Kot nekakšen jin in jang, ki se na neki točki med seboj toliko prepleteta, da bralec skorajda izgubi ločnico med njima. Istanbul Istanbul je vsekakor tudi alegorija, ki presega zgoraj opisano in jo lahko prestavimo v nebroj drugih časov in prostorov. Gre za delo, ki vprašanja predvsem odpira in nanje niti ne skuša odgovoriti ter niti za hip ne zapade v klišejskost. Istanbul Istanbul je odličen roman, ki bralca posrka vase, pa čeprav je na trenutke precej krut, krvav in zverinski … a vendar tako človeški.

Glej tudi:

“Vsi so govorili o lepoti Istanbula, a nihče ni mogel tam živeti srečno. Lepoto mesta so prekrivali negotovost, sebičnost in nasilje. Mesto je bilo odraz lepote in celovitosti, ki so ju ljudje iskali v svetu. Bog za to že dolgo ni več zadoščal. Ljudje so se trudili v mestu ustvariti naravo in želeli v njej najti sebe. Mar ni Bog naredil prav tega? Mar ni ustvaril neba, zemlje in človeka, da bi odkril svoj pomen? Minile so dolge dobe. Stvari so se spremenile. Kaos je začel izrivati Boga. Da bi bilo mogoče kaj potisniti ven, je bila potrebna neka notranjost in ljudje so jo gradili v mestu. Širili so svojo naravo in tako nehote ustvarjali nov čas. Tam se je rodila tudi otožnost. Pa ne otožnost ljudi, temveč otožnost Boga, ki se ni mogel prilagoditi novim časom. Porajalo se je nekaj, česar se je bal že od babilonskega stolpa.” (str. 192)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Istanbul Istanbul.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 143
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 6
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 4

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×