skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Jelcinova Rusija

Žanresej
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2007
Založba
Zbirka Premiera
Ključne besede Boris Jelcin, Družbena kritika, Politika, Rusija
Število strani

192

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

Protislovja tranzicije in vzpon novega reda

V knjigi Jelcinova Rusija Bernard Nežmah, priznani sociolog, novinar in publicist, ponuja pronicljiv vpogled v vladavino Borisa Jelcina, prvega demokratično izvoljenega predsednika Rusije. Nežmah, ki je med letoma 1991 in 2000 osemkrat obiskal Rusijo, skozi svoje izkušnje in raziskovanja analizira ključne politične dogodke ter družbene spremembe, ki so zaznamovale to prelomno obdobje.

Osrednji del knjige raziskuje Jelcinovo politično pot – od reformatorja z obljubami o demokraciji do avtoritarnega voditelja, ki je s trdo roko utrjeval svojo oblast. Nežmah lucidno prikazuje, kako so politični konflikti, korupcija in gospodarska negotovost ustvarili plodna tla za razcvet mafije, ter razkriva okoliščine, ki so utrle pot za vzpon Vladimirja Putina, ki Rusijo vodi še danes.

Nežmah ponudi politično analizo in skozi pogovore z navadnimi Rusi odpira vpogled v njihovo kulturo, miselnost in neuklonljivo naravo. Te osebne pripovedi razkrivajo globoko prepletenost družbenih pretresov z vsakdanjim življenjem ljudi ter njihovo soočanje z nezaupanjem v oblast in prevlado kriminalnih struktur.

Knjiga ni le kronika prelomnega desetletja, temveč tudi premišljen razmislek o protislovjih tranzicije in njenih družbenih posledicah. Nežmah z neposrednim in analitičnim slogom bralcu osvetli, kako so Jelcinove odločitve usodno zaznamovale rusko zgodovino ter kakšno ceno je družba plačala za ta prehod v novo politično realnost.

Naglo obogateli ruski špekulanti in rdeči baroni ter premožni tujci so glavna tarča kriminala. Lenin bi bil torej zadovoljen. Potem, ko je Rusija preplavljena s tujimi izdelki, ker domačih proizvodov tako rekoč nihče več ne mara, ko celo surovine kot glavni izvozni artikel počasi prehajajo v roke tujcem – celo British Petrol investira v naftne vrtine –, je vlogo boljševikov, ki so nekoč trajno razlastili razred kapitalistov, sedaj prevzela mafija. Zaenkrat še v manjšem obsegu, toda tako kot je bil boljševizem ekspanzionističen, tako tudi mafija ne pozna meja in se s svojo organizacijo širi na zahod. Z zdravim cinizmom lahko rečemo, da je mafija postala najperspektivnejši ruski izvozni artikel.

(str. 77-78)

Citati

(1)

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 40
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0