skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Julija

Žanrantiutopični roman, družbenokritični roman, znanstvenofantastični roman
NarodnostAmeriške literature
Kraj in leto izidaTržič, 2025
Založba
Prevod Manica Baša
Ključne besede Individualizem, Nasilje nad ženskami, Osebna svoboda, Politično nasilje, Totalitarizem, Totalitarni režimi
Število strani

411

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

13-14 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Pretresljiva
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Ženska dobi glas v novi interpretaciji kultnega Orwellovega romana

Leta 1949 je britanski pisatelj George Orwell (1903-1950) spisal svoje najpomembnejše delo, zastrašujoče vizionarski roman 1984, postavljen v distopično prihodnost superdržave Oceanije, ki je podvržena avtoritativni ideologiji skrivnostnega Velikega Brata. V isti svet je postavljen tudi roman Julija, ameriške pisateljice Sandre Newman (1965), le da zgodbo o preprostem delavcu Winstonu Smithu, ki se postopoma upre tiraniji Velikega Brata, predstavi iz perspektive njegovega dekleta Julie, ki je imela v Orwellovem romanu zgolj stransko vlogo.

Dogajanje romana je postavljeno v futuristični London leta 1984 in spremlja mehaničarko Julio Worthing, ki popravlja stroje na Oddelku za leposlovje Ministrstva za pravico. Četudi je zasebno povsem apolitična, promiskuitetna, nezaupljiva do ljudi in skeptična do tiranije Velikega Brata, poskuša v javnosti ohranjati videz vzorne in poslušljive državljanke in članice Protispolne mladine. Vendar pa se ji življenje močno spremeni, ko spozna Winstona Smitha, sodelavca iz Oddelka za dokumentacijo, kateremu nekega dne impulzivno preda intimno sporočilo, dvojica pa se kmalu zatem zaplete v prepovedano razmerje, ki pa ni brez tragičnih posledic.

Newmanova z romanom Julija ustvari feministično različico kultnega Orwellovega romana in temu doda glas ženske; večne upornice, svobodnjakinje in intelektualke, ki trmoglavo kljubuje ideološkemu nasilju.

Vse je obstalo. Julija je še vedno gledala v vodo, a je imela občutek, da ne prepozna lastnega obraza. Če bo rekla ne, lahko vse pokvari in z eno potezo izbriše vse, kar je kdaj obstajalo med njima. Poleg tega ji ne bi dala miru radovednost – čeprav ne more pričakovati drugega kot ljubezenske izpovedi. Najhuje pa je bilo, da si je vse priklicala sama. Kako nepremišljena je bila, da je povabila Vicky sem, kako nezaslišano je, da je omenjala kopanje. Bi si bilo to mogoče razlagati drugače kot spogledovanje?

(str. 254)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Julija.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 39
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Morda vam bo všeč tudi