Knjižničarka iz Auschwitza

Žanrzgodovinski roman
Narodnostšpanska literatura
Kraj in leto izidaTržič, 2020
Založba
Prevod Manica Baša
Ključne besede Branje, Druga svetovna vojna, Holokavst, Koncentracijska taborišča, Pogum, Trpljenje
Število strani

367

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

12-13 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

“Vsi so že slišali za največjo knjižnico na svetu, jaz pa bom napisal knjigo o najmanjši knjižnici na svetu in njeni knjižničarki.” Tako je dejal avtor knjige Antonio Iturbe, glavni junakinji te zgodbe, Diti Kraus, ko ga je popeljala po poteh in krajih svojega otroštva. V roman je vpletel njeno trpko izkušnjo iz mladosti in jo prepletel z bujno domišljijo.
V tovarni smrti, kot so mnogi imenovali taborišče Auschwitz-Birkenau, je bil blok 31 nekaj nenavadnega, skorajda nemogočega. Bil je krinka za mednarodne opazovalce Rdečega križa. Fredy Hirsch je uspel taboriščne oblasti prepričati, da bi bilo koristno imeti posebno stavbo, ki bi jo namenili druženju otrok. In sredi tega “družinskega taborišča”, se je znašla tudi Dita z očetom in materjo, ki sta tam garala dan za dnem, kot na tisoče drugih taboriščnikov. Dito, ki je tekoče govorila češko in nemško ter zelo dobro brala, so prvič uporabili v bloku 31 kot šepetalko pri igri. Hirsch je v njej prepoznal pogumno deklico, ki se ne boji in zato ji je ponudil delo knjižničarke. Predstavil ji je tako imenovano “živo knjižnico”. Ljudje, ki dobro poznajo kakšno knjigo, hodijo od skupine do skupine in otrokom pripovedujejo zgodbe na pamet. V Fredyjevi sobi je bilo skritih osem knjig, za katere je vedelo samo nekaj posameznikov. In za te knjige je skrbela Dita, jih varovala, skrivala v žepu pod haljo. Vsak dopoldan jih je nosila posameznim učiteljem, ki so jih na skrivaj uporabljali, zvečer pa vračala v skrivališče. Neznansko se je bala nemškega zdravnika Mengeleja, ki izbiral otroke za svoje raziskovalne projekte. Vlaki smrti so prihajali dan za dnem in na tisoče in tisoče jetnikov je za vedno ostalo, smrt je bila nekaj vsakdanjega.
Veliko zgodb je bilo že napisanih o trpljenju v taboriščih, prav vsaka pa je košček mozaika, ki ga sestavljajo te grozote, obup in razčlovečenje. Čeprav so okoli nje umirali njeni bližnji, je Dita verjela in se borila za preživetje…

“Umakne se v vogal, ki je njeno skrivališče, in se loti naloge z vso temeljitostjo. Najprej s škarjami odreže vse nitke, ki visijo s hrbta. Potem uporabi na roke izdelano iglo in nitko ter začne šivati skupaj nekaj strani, ki se komaj še držijo v knjigi. Videti je, kot bi zapirala odprto rano. Končni izid ni lep na pogled, a strani vsaj trdno stojijo skupaj. Potem vzame lepilni trak, reže ozke trakove in lepi iztrgane strani, tako da knjiga ni več podobna nečemu, kar bo v naslednjem trenutku razpadlo.
Rada bi ubežala ostudni resničnosti taborišča, ki ji je ubilo očeta. Knjiga je zanjo kakor loputa, ki pelje na skrivno podstrešje: lahko jo odpreš in vstopiš. Tvoj svet se v trenutku spremeni.”

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Knjižničarka iz Auschwitza.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 218
Komentarji: 0
Število ocen: 7
Želi prebrati: 9
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 11

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×