skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Kratek dnevnik jamarskega zasvojenca

Žanrdnevnik
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaNovo mesto, 2012
Založba
Fotografija Matej Pejanovič
Mihael Rukše
Robert Kruh
Srečko Vidic
Damijan Šinigoj
Ključne besede Dolenjska (Slovenija), družinski odnosi, Jamarstvo, kras, medsebojni odnosi, šport
Število strani

223

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

»In če dolenjski jamar reče, da je jama blatna, potem je, verjemite, res blatna!«

Pisatelj, prevajalec, urednik, scenarist in izkušen jamar, Damijan Šinigoj, s svojim delom bralce popelje v manj poznano slovensko podzemlje. Preden je za mladinski roman Kjer veter spi prejel literarno nagrado desetnica, je jamski svet že raziskoval v knjigi Kratek dnevnik jamarskega zasvojenca. Gre za dnevniške zapise, ki so deloma vzeti z avtorjevega osebnega bloga in spremljajo jamarsko pripravništvo tega novomeškega pisatelja.

Vse se je začelo, ko so se s prijatelji naključno spustili v eno izmed dolenjskih jam. Vedeli so, da ne gre za »alpinizem v nasprotno smer«, vendar so kmalu ugotovili, da spuščanje v jame ni zgolj zabava, temveč resno in zahtevno delo. Kasneje so bili obveščeni, da mora posameznik, preden se želi spustiti v negotove globine in ožine pod svojimi nogami, najprej opraviti jamarski tečaj. Šele nato lahko začne nabirati izkušnje v svetu teme, mraza, blata in netopirjev – teh pa v jamah nikoli ne manjka.

Damijan Šinigoj na humoren in preprost način opiše svoje jamarske dogodivščine od prvega srečanja z jamami novembra 2008 do svoje jamarske zrelosti decembra 2011. S pomočjo dolenjskega narečja, jamarskega žargona (npr. bivak, ožina, meander, brezno, pritrdišče, popkovina, sifon …) in živahnih opisov bralcu predstavi razne slovenske, predvsem pa dolenjske jame (Velika Vratnica, Cink križ, Čaganka, Pihalnik). S svojim izvirnim pisateljskim slogom bralca odpelje globoko v podzemlje, kjer življenje jamarja leži v njegovih lastnih rokah in zaupanju v soplezalce. Pri spuščanju v temo nista pomembni zgolj zanesljivost opreme in telesna pripravljenost, vendar je jamar močno odvisen tudi od svojih duševnih sposobnosti. Kaj storiti, ko ti srce bije vse hitreje, ti pa si ujet v še eni tesni ožini?

Ob branju knjige dobimo občutek, da stojimo na vhodu v jamo in se skupaj z avtorjem podajamo na pustolovščine v temo. Damijan Šinigoj nas spodbuja k raziskovanju podzemnega sveta, prav tako pa tudi k odkrivanju lastnih meja. Ali res poznamo meje svojih zmogljivosti? Ali znamo zaupati sami sebi? Smo pripravljeni na nove izzive? Po njegovem mnenju je mogoče prav vse – tudi če svojo pravo strast odkrijemo šele kasneje v življenju. Danes je Damijan Šinigoj ponosni urednik revije Jamar, jamarski inštruktor in reševalec, podpredsednik Jamarske zveze Slovenije in – navsezadnje – pristni jamarski zasvojenec.

Spuščanje je bilo potem malo laže, z vsakim metrom sem bil bliže tlom in ves čas sem računal, da samo še malo, pa bom preživel, če tudi bom padel. Še malo niže sem bil vesel, ker sem naračunal, da bodo samo noge šle v maloro, recimo, na kakšnih petih metrih sem si pa že oddahnil, ker od tam bi me pa samo bolelo … Veste, kakšna je razlika, če padeš s petih ali petnajstih metrov? Samo v zaporedju. S petih se sliši tup, aaaaaa, s petnajstih pa aaaaaa, tup!

(str. 19)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Kratek dnevnik jamarskega zasvojenca.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 80
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Dela avtorja