Ljubljeni blaznež
Žanr | avtobiografski roman |
Narodnost | literatura ZDA |
Kraj in leto izida | V Ljubljani, 1987 |
Založba | Prešernova družba |
Prevod |
Mitja Meršol |
Ključne besede | Družinski odnosi, Duševni bolniki, Geniji, Ljubezen, Ljubezenski partnerji, Odnosi med spoloma, Shizofrenija, Zakonsko življenje |
Njegov odlični um bo tu spet prišel na dan, mar ne?
Sedemnajstletna avtorica se zaljubi v briljantnega študenta v zadnjem letniku univerze, moškega, ki ve več kot njenih štiriinštirideset sorodnikov skupaj, razpreda misli o Sokratu in Platonu, zna na pamet odlomke iz Balzaca in Thackeraya in si požvižgava koncerte in fuge. Ko se po koncu njene srednje šole poročita, sanjarita o šestih otrocih in brezmejni sreči do konca njunih dni. Vendar se v zakonu kmalu pojavijo »oni«, moževi strahovi se stopnjujejo v preganjavico in paranoidno shizofrenijo. Avtorico spremljamo na poti od intimnega poloma med zakoncema, problemov z moževimi starši, ki snaho krivijo za sinovo spremenjeno stanje, moževega odklanjanja zdravljenja, številnih selitev v upanju na nov začetek življenja, socialne stigmatizacije, preko dragega institucionalnega zdravljenja vse do končnega obupa in tudi formalne ločitve. Vzporedno sledimo tudi razvoju mlade ženske, njenim zaposlitvam, notranji borbi za ohranitev lastne osebnosti, bolečinah ob spreminjanju ljubljenega partnerja, izgubi nerojenega otroka, tolažbi v branju in predvsem pisanju, ki postane tudi njen edini vir preživljanja. Iskrena in boleča pripoved o osmih letih zakona z duševnim bolnikom je avtobiografska. Po ločitvi si je avtorica ustvarila nov zakon, je mati dveh sinov in večkrat nagrajena mladinska pisateljica (Society of School Librarians International Award, Edgar Allan Poe Mystery Writers Award, Child Study Award…), napisala je približno 130 knjig in objavila več kot 2000 zgodb, zaslovela je predvsem z zbirko zgodbic o deklici Alice in psičku Shilohu, piše za otroke, mladino in odrasle. V njenem opusu izstopata edino teoretično delo The craft of writting the novel in avtobiografska izpoved Ljubljeni blaznež (Crazy love), knjiga, ki jo je napisala petnajst let po ločitvi. Delo, ki o boleči temi spregovori odkrito, občuteno in z veliko ljubezni.
Objavljeno: 09.11.2017 07:25:53
Zadnja sprememba: 22.04.2024 11:35:10
“In tako o vseh njegovih preganjavicah nisem povedala nikomur. Njegove starše v Novi Mehiki bi samo skrbelo. Sploh pa, kako bi bilo videti, če bi pisala naokoli takale pisma: Draga mati, tukaj je lepa jesen in življenje na univerzi je zelo prijetno. Edina nadloga so komunisti, ki se ponoči vzpenjajo po požarnih lestvah, zato je Ted na balkonska vrata prislonil najtežjo omaro… Draga Fran, oprosti, ker ti nisem prej pisala, toda ta jesen je bila zelo naporna. Kot veš, je Ted sprejel postdiplomsko delo na univerzi, toda ven ne hodiva veliko, ker je prepričan, da ga bo ustrelil plačan morilec… Dragi Paul, pišem ti namesto Teda, kajti on je preveč zaposlen s tem, da sam sebi piše grozilna in samomorilska pisma… Draga mati in očka Moreno, žal vama moram sporočiti, da je vajin sin Ted, potem ko je diplomiral na tehnološkem inštitutu in se vpisal na postdiplomski študij, popolnoma zblaznel in da se zoper to ne da nič storiti…” (str. 57-58)