Ljudje na burji

Žanrdružbeni roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2015
Založba
Zbirka Apokalipsa
Ključne besede Domovi za starostnike, Izguba, Osamljenost, Pravica, Slovenščina, Stari ljudje
Število strani

343

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

11-12 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Starec in cesta" (str. 229)

Ivo je dolga leta delal na cesti in skrbel, da je bila vozna in nepoškodovana. Njegova dejanja so imela težo. Toda sedaj je ostarel, sin z družino je v prestolnici, bolezen mu je vzela ljubljeno ženo Julko, sam pa je po padcu moral v dom za ostarele. In cesta, ki je prej povezovala osrednji del Slovenije s Primorsko, skoraj sameva, saj je avtomobilske kače prevzela avtocesta. Nikomur ni več mar, če se lokalci vozijo po poškodovanem asfaltu. Prav tako nikomur ni zares mar za skoraj osemdesetletnika, ki ima še vedno pozorne oči in izostren čut za to, kaj je prav. Poslušajo ga že, starci samo rabijo pozornost … Toda Ivo želi, da se tudi uredi, kar je narobe. Pred domom za ostarele stoji tabla dobrodošlice. Welcome! Benvenuti! Willkommen! Kaj pa v slovenščini? Ah, napis je namenjen tujcem, saj ni pomembno, mu rečejo. Manjkajoča beseda sproži plaz spominov na prehojeno življenjsko pot. Ima posameznik sploh kaj moči, da vpliva na svet okrog sebe? Lep roman, ki zaboli in poboža. Jurij Paljk je napisal še dragoceno spremno besedo s povednim naslovom Da burja današnjih dni ne bi odnesla vsega v pozabo!. Milan Petek Levokov (1960, Ptuj) zadnja leta živi v Novi Gorici. Je sodnik in pisatelj z bogatim opusom za otroke in odrasle.

Bolečina odsotnosti, ki jo tisti, ki je ni doživel, ne more razumeti. Več kot štirideset let sta z Julko dihala isti zrak, sedala za isto mizo, se pogovarjala, si vsa ta leta dajala oporo, ko jima je bilo hudo, ker se v življenju hudemu ni mogoče vedno izogniti – potem pa mrk. Človek ostane sam, okrog njega so le še stene, ki pomnijo, kaj se je med njimi dogajalo, v njegovi glavi še odzvanja glas drugega, a roke in ramena, na katera bi se naslonil, tega več ni. In če človek nima nikogar, lahko pade. Ivo je to vedel. (str. 43)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Ljudje na burji.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 28
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Dela avtorja