Mame in tovornjakarji

Žanrnovela
Narodnostslovaška literatura
Kraj in leto izidaMedvode, 2024
Založba
Prevod Diana Pungeršič
Ključne besede 21. stoletje, Družbeni odnosi, Podoba ženske, ženske v družbi
Število strani

220

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Zbirka novel o ženskah, živečih med Bratislavo in Torinom

Pet žensk. Tri Slovakinje in dve Italjanki. Svetlana obuja spomine na svojega očeta in otroštvo, razpeto med življenjem v prestolnici ter majhni madžarski vasici na jugu Slovaške. Ivana živi z mamo in prejema invalidsko pokojnino, njeno edino svetlo točko v življenju pa ji predstavlja ljubezen do konj. Olivia je učiteljica angleščine na gimnaziji, ki se sooča s propadlim zakonom in incidentom z učiteljico, ki jo je zapeljal lasten dijak. Larino zasebno življenje je v ruševnih; z možem ne komunicira več, zato je prisiljena sama skrbeti za oba sinova, beg pred kruto resničnostjo pa ji predstavlja odrsko branje del Piera Paola Pasolinija. Potem pa je tu še Veronika, ki začne spoznavati prednosti in slabosti spletnih klepetalnic, kjer manipulira z moškimi in se preko spleta celo zaroči s petimi Alžirci.

Mame in tovornjakarji je zbirka petih novel slovaške pisateljice Ivane Dobrakové, ki na bridko realističen opisuje življenja žensk, ki so se prisiljene spopadati z različnimi obsesijami, strahovi, negotovostjo, depresijo in drugimi težavnimi psihičnimi stanji. Dobraková skozi različne usode žensk razgalja potret sodobne družbe, ki je še vedno preobremenjena s tradicionalnimi pravili in preživetimi delitvi moških in ženskih vlog.

Oče je bil čisti patriarhat. Nagypapa se je z nagymamo poročil samo zato, ker je bila največja garačka na njegovem gruntu in mu je kot zakonske žene ni bilo treba več plačevati. Oče je te nazore prevzel, zelo rad je pravil, da mora žena delati na njivi, ko pa se utrudi, naj počiva pri gospodinjskih opravilih. A kot sem že rekla – mama se je zelo zgodaj postavila po robu zaradi sadik in pot pritiskom nagymaminega kritiziranaj in vitja rok in je pozneje samo še počivala pri opravilih v veliki hiši.

(str. 6)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Mame in tovornjakarji.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 295
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×