Middlemarch : študija provincialnega življenja

Žanrdružbeni roman, družbenokritični roman
Narodnostangleška literatura
Kraj in leto izidaDob, 2015
Založba
Ključne besede Družbeni položaj, Odnosi med spoloma, Podeželje
Število strani

489

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

16-17 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Viktorjanski roman, ki s pretanjenim realizmom kljubuje času.

V romanu Middlemarch Eliotova pred nas razgrinja fresko življenja v 30. letih 19. stoletja v fiktivnem angleškem mestu. Spremljamo življenja različnih družin, največ poudarka pa je na mladi Doroteji Brooke ter zdravniku Tertiusu Lydgateu. Okrog njiju je razpreden pisan mozaik likov, ki skozi medsebojna razmerja razkrivajo mnoge resnice tistega časa, od statusa žensk, ljubezni in poroke, vmes pa se znajdejo tudi takrat aktualna politična vprašanja. Gostobesedna pripoved nam ostrovidno razkriva psihologijo mladih ljudi, njihove poglede o zakonu, politiki in družbenih razredih. S pretanjeno karakterizacijo liki pred nami zaživijo, hkrati pa kažejo sliko družbe tistega časa v Angliji. Angleška pisateljica, ena najbolj znanih in cenjenih avtoric viktorijanske dobe, je bila v slovenščino doslej prevedena v romanih Mlin na reki Floss in Silas Marner: tkalec iz Raveloeja. S prevodom obširnega romana v dveh delih z naslovom Middlemarch smo v slovenščino pridobili po mnenju mnogih kritikov enega največjih angleških romanov vseh časov.

Glej tudi:

Dorothea je vstala, da bi odšla od mize, gospod Casaubon pa ni odgovoril, pobral je pismo, ki je ležalo poleg njega, kot da ga hoče ponovno prebrati. Oba je pretresel ta položaj, v katerem sta se znašla – da je vsak od njiju pokazal jezo na drugega. Če bi bila doma, v Lowicku, sredi običajnega življenja med sosedi, bi bil trk manj mučen, toda na poročnem potovanju, katerega izrecni namen je dva človeka osamiti na podlagi predpostavke, da sta drug drugemu ves svet, je občutek spora, milo rečeno, pretresljiv in sramoten. Znatno zamenjati zemljepisno dolžino in se osamiti, da potem doživljaš drobne izbruhe, da ugotoviš, kako težaven je pogovor, in da podaš kozarec vode, ne da bi pogledal v oči, je komaj mogoče imeti za zadovoljujočo izpolnitev, celo najbolj trdoživim naravam.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Middlemarch : študija provincialnega življenja.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 28
Komentarji: 0
Število ocen: 3
Želi prebrati: 2
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 5

Morda vam bo všeč tudi

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×