skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Mitologija in simbolika čebel

Žanrpoljudnoznanstvena knjiga
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaRadovljica, 2024
Založba
Ilustracije Andrejka Čufer
Fotografija Ivan Esenko
Miran Kambič
Ključne besede čebelarstvo, človek in živali, Okoljski vidik
Število strani

211

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Lahkotna
Zahtevna

"Čebele - glasnice narave, varuhinje skrivnosti in vez med vidnim ter nevidnim svetom"

20. maja 1734 se je rodil Anton Janša, ki je pionir sodobnega čebelarstva. V okviru Organizacije združenih narodov je zato Slovenija predlagala, da na ta dan obeležujemo svetovni dan čebel. Cilj tega dneva je namreč prav v ozaveščanju svetovne javnosti o pomenu ter zaščiti čebel in drugih opraševalcev. Gre torej za temo, ki je za nas in našo dobrobit na modrem planetu zelo pomembna, žal pa se tega pogosto ne zavedamo dovolj.

Petra Bole pa nam v knjigi Mitologija in simbolika čebel predstavi te osupljive žuželke še z drugega, manj znanega vidika. Navdih zanjo je dobila ob snovanju stalne razstave, ki je na ogled v Čebelarskem muzeju v Radovljici. Skupaj s knjigama Svet opraševalcev in Živeti skupaj tvori zaokroženo trilogijo del o čebelah. Ponuja celovit vpogled v njihov svet – z biološkega, mitološkega in simbolnega vidika.

Čebele so namreč v številnih kulturah predstavljale modrost, red, marljivost, čebelji med pa so dojemali kot božji dar. Častili so jih kot simbol duhovne povezanosti z naravo in božanskim.

Obsežna monografija je razdeljena na pet delov. V prvem spoznamo organiziranost čebel ter njihovo simbolno vlogo varuhov narave in harmonije. V drugem delu spoznamo mitološke zgodbe iz različnih časovnih obdobij ter kultur z vsega sveta. Tretji del predstavi mitološke like, ki so povezani s čebelami, četrti del pa je namenjen čebeljim pridelkom, kot so denimo med, vosek, cvetni prah, propolis, matični mleček in celo čebelji strup. Zadnje poglavje je namenjeno malemu leksikonu mitologije. Piko na i celotni monografiji daje čudovito oblikovanje in bogat slikovni material.

Podnebne spremembe, izguba življenjskega prostora, bolezni in prekomerna uporaba pesticidov so čebelam zelo nenaklonjeni, zato so tovrstni priročniki in znanje, ki ga prinašajo, še toliko bolj dragoceni. Ob branju resnično začutimo, da gre za knjigo, ki je bila napisana z navdihom in željo, da bi bolje razumeli pa tudi spoštovali svet čebel.

Kako so čebele prišle na Kranjsko, pripoveduje zanimiva ljudska zgodba. Po njej naj bi Noe, znan kot ljubitelj sladkega, na svojo barko vkrcal tudi panj čebel. Postavil ga je v korito pod streho in z vrtanjem izhodne luknje skozi zadnje bruno omogočil čebelam prosto gibanje. Ko so poplavne vode upadle, so čebele ostale na barki. Takrat so bile še enakopravne, brez matice, vse so zalegale. Sčasoma jim je v panju postalo pretesno, saj so se rojevale nove in nove generacije. Stare čebele so začele mladi rod izganjati z barke. Ena izmed lepih čebel, izležena med potom, se je odločila peljati svoj rod v tujino. Zapela mu je svojo pesem in ga odpeljala v duplo palme. Od tam je speljala še tri roje, četrtič pa jih je presenetil vihar in jih zanesel na Kranjsko. Tako imamo danes na Kranjskem najboljše čebele, pravi zgodba.

(str. 102)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Mitologija in simbolika čebel.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 30
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0