Socialistična republika Makedonija, avgust 1985. Devetnajstletni Samo je vpoklican v Ohrid, kjer bo naslednjih osemnajst mesecev prebil kot nabornik v pehoti, stotine kilometrov stran od doma. Nevedoč, kaj prinaša prihodnost, je prepuščen samemu sebi.
Rdeča nit zgodbe so spomini na služenje obveznega vojaškega roka v Jugoslovanski ljudski armadi. Med njimi avtor spretno vije barvite utrinke adolescence, študijskih let in kasnejšega dela kot gledališčnik. Nošenju Titove štafetne palice, sprehodom po Ptujskem gradu z najstniško simpatijo ter obisku zimskih olimpijskih iger v Sarajevu nasprotuje rigorozna prezenca jugoslovanskega generala Ratka Mladića. Njegova navzočnost se postopoma dviga iz ozadja ter grozi, da se bo razlila po straneh.
Knjiga, ki jo je avtor pisal vrsto let, je nastajala kot darilo za sinov osemnajsti rojstni dan, saj je z njo želel ohraniti in posredovati spomin očeta iz obdobja na pragu odraslosti. Strelec sam zgodbo klasificira pod t.i. faction, ki dejstva povezuje z elementi fikcije. Po njegovih lastnih besedah je sestavljena iz devetindevetdeset odstotkov resnice in enega odstotka laži. Domači orisi situacij, ki se ne zgodijo sleherniku, in zrna humorja vzbujajo občutek nostalgije, ki se bo dotaknil tudi tistih, ki tega obdobja niso izkusili na lastni koži.
Samo M. Strelec (1966) je slovenski gledališki režiser, avtor, predavatelj ter kulturni delavec. Končal je študij gledališke in radijske režije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. V letih 1997-2001 je bil direktor Gledališča Ptuj, v letih 2001-2006 pa programski direktor oz. umetniški vodja Drame SNG Maribor. Leta 2008 je ustanovil zasebni zavod Novi ZATO., ki je dejaven na področju kulture, izobraževanja in raziskovanja. Je tudi soustavitelj in avtor gledališkega portala SiGledal.
Objavljeno: 12.12.2024 16:26:30
Zadnja sprememba: 12.12.2024 22:41:41