Mornarska sprava : roman

Žanrdružbeni roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaNa Rakitni, 2016
Založba
Ključne besede Družbene razmere, Pomorstvo
Število strani

322

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

10-11 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Kakšna je sprava po mornarsko?

Ivan Blagus v življenju ni opravljal samo poklica mornarja, a ga je ta nedvomno najbolj zaznamoval, saj mu kot piscu nudi bogat nabor zgodb in tem za pisanje.
Do sedaj je napisal in v samozaložbi izdal dva avtobiografska romana: Vrnitev v večnost (2014), kjer je spretno in berljivo popisal intenzivno življenje in delo pomorščaka ter roman Druga pot (2015), v katerem je več pozornosti namenil družinskemu življenju in življenjskim razpetostim. V novem delu, romanu Mornarska sprava (2016), se je oddaljili od avtobiografskosti in zapisal fikcijsko zgodbo mornarske posadke, ki jo zapletajo odnosi med kulturno, nacionalno in politično raznolikimi junaki. Dogajanje romana je umeščeno v čas razpada skupne države Jugoslavije in se odvija v informacijski osamelosti na turški čezoceanski ladji, kjer so liki obsojeni na sobivanje v omejenem in zaprtem prostoru, zaradi česar so odnosi med njimi toliko bolj intenzivni. Protagonista zgodbe sta do nedavnega sodržavljana, Leon Urh, osamosvojitvi naklonjen Slovenec in Boris Brkin, Hrvat, ki čisla Jugoslavijo. Obdana s Poljaki, Turki in drugimi tujimi narodnostmi se zavedata bratske povezanosti, a se njun konfliktni odnos vedno bolj zaostruje. Ker posadka namesto o mornarskih temah, kot so seks, pijančevanje in podobne avanture, govori o politiki, religiji in starih zgodovinsko-političnih zamerah, se zgodba usodno zapleta vse do vrhunca dogajanja, ki se imenuje mornarska sprava.

“Zaradi Boga sta se sporekla?” je napeto vprašal poveljnik. “Kaj hočeš s tem reči?”
“Poglejte, kaptan, Leon od rojstva veruje v Boga očeta v nebesih, jaz pa sem verjel v Boga očeta jugonacije,” je premišljeno odgovoril Boris in se pri tem v sebi tiho muzal. “Dokler je v nebesih vladal Leonov Bog in je na zemlji kraljeval moj Bog, je bilo vse lepo in prav. Zapletlo se je, ko se je pred destletjem v nebesa preselil tudi moj Bog. Vidite, kaptan, sedaj se z Leonom nikakor ne moreva poenotiti, kateri od obeh Bogov je močnejši, vplivnejši, pravičnejši in kateri naj sedaj vlada tako v nebesih kot na zemlji.”
Osuplo in bebavo je sedaj izgledal poveljnikov zgubani obraz. Borisov norčavi ton in nesmiselno natolcevanje njegovemu izkušenemu ušesu kajpak nista ušla. Iskrice v očeh so izdajale, da je hotel reči nekaj ostrega, a je nato le omalovažujoče odmahnil z roko.

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Mornarska sprava : roman.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 23
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 3
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0