Otroci polnoči

Žanrdružinski roman (tudi rodbinski), pikareskni roman, razvojni roman
Narodnostangleška literatura, indijska literatura
Kraj in leto izidaV Ljubljani, 1997
Založba
Zbirka XX. stoletje
Prevod Uroš Kalčič
Ključne besede Državljanska vojna, Indija, Kašmir, Kolonializem, Nasilje, Novorojenčki, Otroštvo, Rodbine
Število strani

2

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

< 1 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Smrkolin, Lisko, Pleško, Šnofi, Buda, Meseček"/ str. 7

Salman Rushdie je indijsko-britanski pisatelj svetovnega slovesa, nad katerim je leta dolgo viselo prekletstvo “fatve” in ga letos poleti žal tudi zadelo. Ne le zaradi razvpitih Satanskih stihov, ki so razburili muslimane in njihove vrhovne vodje. Roman Otroci polnoči je eden njegovih zgodnejših, a že z njim si je nakopal sovraštvo indijskih rojakov in celo znamenite Indire Gandhi. Zakaj prav rojakov, bo bralcu jasno že po nekaj straneh. Pripovedovalec Salem Sinaj razgrinja zgodbo svojega življenja, življenja otroka, ki je bil rojen ob prav posebni priložnosti, v trenutku, ko se je leta 1947 Indija otresla britanske krone in postala neodvisna država. Salem pa ne začenja pripovedi s tem dogodkom, temveč trideset let prej, ko se je v Kašmirja začenjala življenjska usoda njegovega deda, takrat nadebudnega mladega zdravnika. Prvi izmed treh delov romana se tako vrti okrog peripetij desetletja, leta in mesece pred njegovim rojstvom. V drugem delu je sam največji junak, eden izmed več sto otrok tiste polnoči, po prerokbi obdarjen z magičnimi močmi, ki pa se večinoma sprevračajo zgolj v na videz nedolžne lumparije, tudi s tragičnimi posledicami. Tragika rojstva ob tako vzvišenem dogodku, kot je neodvisnost neke države, lahko zato v tretjem delu postane zgolj in samo dejstvo. Roman je izpisan izredno vešče, s pomočjo tehnike, kakršno uporablja Šeherezada iz Tisoč in ene noči in številnih drugih pisateljskih prijemov, znanih iz svetovne književnosti. Padma, Salemova družabnica in zvesta poslušalka, je neučakana in Salem mora njo in bralce kar naprej opozarjati, naj bodo potrpežljivi. To počne z obilico samoironije, zaradi česar je roman še toliko bolj privlačen. Da pa se ne bi slučajno izgubili, se tu in tam ustavi ter naredi kratek povzetek. Bralca ne sooča zgolj z usodo glavnega junaka in njegovih sotrpinov, ampak tudi s številnimi zgodovinskimi in političnimi ozadji tistega časa v Indiji, Pakistanu in znotraj njiju pokrajini Kašmir. Po romanu, ki je ob izidu prejel nagrado Men booker, kasneje pa še dvakrat nagrado booker vseh bookerjev, je bil leta 2011 posnet film. V slovenskem prevodu, ki mu je prevajalec dodal obsežno razlago manj znanih besed, je roman prvič izšel leta 1997 v zbirki XX. stoletje v dveh knjigah z zaporednim štetjem strani, bil nato leta 2004 ponatisnjen v eni knjigi v Delovi zbirki Vrhunci stoletja, žal brez spremne študije in kazala, leta 2011 pa ga je v eni knjigi še enkrat ponatisnila Cankarjeva založba, prav tako brez spremne besede. V slovenščini sta dostopni še dve različici romana za slepe, kot zvočni CD in v Braillovi pisavi. Branje za dolge zimske večere in urjenje zbranosti!

Glej tudi:

Da, pomendrale me bodo, številke, ki marširajo en dva trii, štiristo milijonov petstošest, zdruznile me bodo v drobce nemega prahu, kakor bodo, ko bo čas za to, pomendrale mojega sina, ki ni moj sin in njegovega sina, ki ne bo njegov in njegovega, ki ne bo njegov, vse do tisočinprvega rodu, vse dokler tisoč in ena noč ne bo odložila svojega strašnega daru in tisoč in en otrok ne bo umrl, zakaj privilegij in prekletstvo polnočnih otrok je, da so hkrati gospodarji in žrtve svojega časa, da so ob zasebnost in da jih uničujoči vrtinec množic vsrka vase, da ne morejo živeti ali umreti v miru.(str. 684)

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Otroci polnoči.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 413
Komentarji: 0
Število ocen: 2
Želi prebrati: 8
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 1

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×