skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Pisma Maticu

Žanravtobiografski roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Zbirka Žametna Beletrina
Ključne besede 21. stoletje, Bolezen, Bolni otroci, Bolnišnice, Izguba otroka, Matere in sinovi, Pisma, Rak (medicina), Smrt, Tumorji, Žalovanje
Število strani

212

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

7-8 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

"Izgube otroka se ne moreš navaditi."

Doris Kukovičič (1973) je svojo kariero začela kot inštruktorica angleškega jezika, nato pa se je posvetila izobraževanju učiteljev. Po nekaj letih poučevanja je svoje znanje prenesla na področje energetike, kjer se je posvetila odnosom z javnostmi. S svojim prvencem je pokazala, da ima poleg pedagoških in komunikacijskih spretnosti tudi pisateljsko žilico.

V ganljivem avtobiografskem romanu Pisma Maticu nas avtorica popelje na pot žalovanja, ki presega osebno izkušnjo in vabi k razmisleku o univerzalnih vprašanjih življenja in smrti. Nenadna bolezen in smrt 18-letnega Matica, nadobudnega športnika, polnega življenja in neustrašnosti, je avtorico postavila pred vprašanje: Kdo je Doris, če ni več Matičeva mama? V iskanju odgovora na to vprašanje se je odločila, da svoje misli in občutke ovekoveči v obliki pisem, naslovljenih na sina.

Avtorica skozi iskreno in neposredno pripoved razkriva skrite kotičke svoje duše. Pisma so intimni dnevnik žalovanja, ki bralca popeljejo na pot soočenja s smrtjo, izgubo in vprašanjem, kako najti smisel v življenju, ko se nam zdi, da je vse izgubljeno. Poleg žalovanja avtorica obravnava tudi pomen družine, prijateljev in zdravstvenega osebja, ki so ji stali ob strani ob tej nepredstavljivi izkušnji. Dogajanje, ki se v obliki spominov iz avtoričine mladosti razteza vse do leta 2023, je zasidrano v slovenskem prostoru in se razširi na italijanske in hrvaške destinacije, kjer je družina preživljala mnoge počitnice.

Knjiga Pisma Maticu je več kot le osebna zgodba o izgubi. Je zgodba o človeški izkušnji, ki nas vabi k razmisleku o lastni minljivosti in hkrati k slavljenju življenja v vseh njegovih oblikah. Ta knjiga je dokaz, da lahko spomin na ljubljene osebe postane vir tolažbe in nam pomaga, da živimo naprej.

Dragi Matic,

ko te doleti izguba, nikjer ne piše, kako naj vstaneš v vsak dan posebej, kaj boš videl, ko se boš pogledal v ogledalo ali ko boš pogledal skozi okno. Kaj boš čutil, kako boš to občutil … Veš samo, da bo prišlo – nekaj. In ko pride, veš, da lahko udari na polno, kruto, trdo, kdaj pa celo malo bolj mehko. Kdaj vate zleze čisto počasi, tiho, skorajda subtilno, nežno; se nabira, raste …

Veš, da prihaja, ne veš pa kaj. Nikoli ne veš. Vsaj jaz ne vem. Popolnoma nevedna sem v tem, kako se bom vsak dan znova spopadla z življenjem brez tebe. Vem, da se bom, a nikoli ne vem, kako. In v tem sem povsem sama in včasih tako zelo nemočna. Kajti ko zvečer ležemo v posteljo, je vsak od nas v resnici povsem sam – v svojem telesu, sam s sabo, s svojimi mislimi in z vsem, kar je v nas. Nihče nam ne more odvzeti bremen. Ne gre. Ker vse to, o čemer ti pišem, odkar si umrl, vse, kar se v meni dogaja, vse to je moje, vse to je v meni, dogaja se v meni. Rasel si v meni, jaz sem te rodila. Moj otrok si.

(str. 55)

Citati

(1)

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 167
Komentarji: 0
Število ocen: 1
Želi prebrati: 4
Trenutno bere: 1
Je prebralo: 4

Morda vam bo všeč tudi