skok na glavno vebino izjava o dostopnosti

Podobe življenja : roman

Žanravtobiografski roman
Narodnostslovenska literatura
Kraj in leto izidaLjubljana, 2024
Založba
Spremna beseda Polona Umek Repovž
Ključne besede Bolnišnice, Invalidnost, Optimizem, Življenjska obdobja, Življenjske odločitve
Število strani

200

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

6-7 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

»Življenje, to niso dnevi, ki so minili, pač pa dnevi, ki smo si jih zapomnili!«

Pisatelj in paraolimpijec Ernest Jazbinšek se je po desetih romanih, v katerih opisuje preprosto kmečko življenje drugih ljudi, odločil opisati še svoje. Njegov roman nas popelje iz rodnega Zabukovja pri Sevnici v povojnem obdobju preko vseh bolnišnic, smučišč in gora do vikenda na Polici pri Grosuplju, kjer Ernest rad uživa še danes. Brezskrbno otroško življenje mu je po padcu s češnje zamenjala bolniška postelja za kar devet let. Kljub temu pa ni izgubil svoje otroške radovednosti in vstopil tudi v mrtvašnico, medtem ko je iskal medicinsko sestro. Vse takšne prisrčne dogodivščine avtor zelo nazorno popiše in nam s tem izvabi nasmeh na usta. Prikazane so različne podobe njegovega življenja, kot so pomembne osebe, prostočasne dejavnosti, zaposlitve in uvid v njegovo vsakdanje življenje. Vse to pa lahko vidimo tudi skozi fotografije v dodatku knjigi, na katere nas vodijo reference v besedilu. Kljub invalidnosti je v življenju večkrat osvojil Triglav. Roman nam ob branju ponuja veliko zgledov vztrajnosti in optimizma za življenje in nas spodbuja k aktivnemu preživljanju časa. Ernestu ni bilo nikoli dolgčas, skozi roman je vidno, da je vedno nekaj počel, sprejemal priložnosti, ki so se mu ponudile v življenju. Ni pa bilo vedno lahko, saj je bil že v mladih letih postavljen pred življenjsko odločitev o amputaciji noge. Branje njegovih podob življenja nas navdahne z optimizmom in navduši k polnemu življenju, ne glede na preizkušnje, ki nas doletijo, saj lahko vedno dosežemo veliko več, kot si mislimo.

Delo še dodatno bogatijo spremna beseda, ki jo je Ernestu in Podobam življenja posvetila Polona Umek Repovž in avtorjeva Posvetilo in Zaključek, kjer direktno nagovarja prav nas, bralce.

Odpustili so me, doma je zame skrbela le mama, preprosta kmečka ženska brez vsakršnega medicinskega znanja, zdravil ali pripomočkov. Namesto vsega tega je imela nekaj, česar osebje v bolnišnici ni imelo in nikoli ne bo imelo. To je osebna ljubezen in hotenje ohraniti življenje svojega otroka, za kar nobena zahteva ni prehuda!

In njena skrb, prizadevanje, neizmerna volja, ki jo je prenesla in vsadila tudi vame, vse to je pripomoglo, da sem preživel in bil po treh letih izključno njene skrbi in nege končno napoten v specialno, ortopedsko bolnišnico Valdoltra. Tu niso bili predvideni preizkusi in jih tudi nikoli niso delali, ampak so se resnično ukvarjali z zdravljenjem moje bolezni.

(str. 64)

Citati

(4)

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 82
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0