Pravi dogodek

Žanrdružbenokritični roman, satirični roman
Narodnostčeška literatura
Kraj in leto izidaMaribor, 2016
Založba
Zbirka Babilon
Prevod Anja Sredić
Ključne besede Prevare, Satira, Stanovanjsko vprašanje, Zloraba
Število strani

164

Čas branja

Dejanski čas branja je lahko krajši ali daljši, odvisno od individualne hitrosti branja in drugih bralnih navad ter glede na literarno zvrst, žanr in druge posebnosti knjig.

5-6 ur

Knjiga še ni na vašem bralnem seznamu.

Vesela
Žalostna
Zabavna
Resna
Prijetna
Stresna
Predvidljiva
Nepredvidljiva
Domišljijska
Prizemljena
Čudovita
Neokusna
Nenasilna
Nasilna
Optimistična
Črnogleda
Neerotična
Erotična
Običajna
Neobičajna
Lahkotna
Zahtevna
Poglej vse

Histerija ali ležernost?

Udarni naslov sem si tokrat izposodila iz kritike v Delu, saj se mi zdi, da je roman češkega pisatelja s pravim imenom Jan Beneš razpet ravno med ta dva pojma. Trije moški, stari med trideset pa do nekaj čez petdeset let, so znanci. Vsi živijo v Pragi, imajo solidne, že kar malo dolgočasne službe in na videz urejeno življenje. Zgolj na videz, kajti vsakega izmed njih je na tak ali drugačen način nekoč že prizadela državna administracija s svojimi togimi pravili. Kot se izkaže, toga pravila nekomu pač koristijo, ne glede na to, da lahko naivnega poštenjaka spravijo kar ob celo premoženje. Se tak naivni poštenjak sploh lahko brani, ima sploh kakšne možnosti? Pisatelj v svojo pripoved vpleta odlomke o teroristični organizaciji RAF, ki je bila v Zahodni Nemčiji razvpita v sedemdesetih letih 20. stoletja, čigar člani pa so več ali manj končali na sodiščih. Junaki Haklovega (Beneševega) romana se sicer spogledujejo s svojimi vzorniki, a odprti konec kaže na to, da radikalnost največkrat prinese zgolj začasno olajšanje posamezniku, bistvo pa ostane nespremenjeno. Roman je sicer razdeljen na več poglavij, ki so razčlenjena na mnoga podpoglavja. Takšna členjenost ustvarja ritem, ter poganja dialoge in monologe v sicer dolgočasnem vsakdanu moških, navajenih računalniških igric, alkohola in druge omame. Zato pa ne bo nič kaj dolgočasno prebiranje številnih vzporednic z zgodbami iz domače vsakdanjosti.

Glej tudi:

“Klasičen prevarant višje klase. Državni tožilec – to je bil dober nasvet, mislim, da si to rekel ti. Dolgo je trajalo, da sem dol potegnil vse dostopne informacije. Sploh se ti ni treba matrat – v parih minutah imaš vsakega od njih kot na pladnju. Na podlagi navadnih tiskanih materialov diagnosticiraš barabo, ki se najraje zabava tako, da iz vsakega izsesa voljo do življenja. Do takrat sem mislil, da je juristična mafija samo novinarska pravljica. Ne. To mirno priznavajo, dajejo izjave pred mediji. Tako samozavestni so, da se komaj kontrolirajo. da bi bil ziher, sem o njem povprašal znanca, ki dela na sodišču. Njegovo mnenje – neranljiva svinja, ki potrjuje izterjave, rubeže in podobne mahinacije, zakaj le.”

Str. 142

Citati

(0)
Trenutno še ni dodanih citatov iz knjige Pravi dogodek.

Kritike

(0)
Knjiga še nima dodanih kritik.

Komentarji

(0)

Napiši komentar

Ogledi: 35
Komentarji: 0
Število ocen: 0
Želi prebrati: 0
Trenutno bere: 0
Je prebralo: 0

Dela avtorja

Dobrodošli

Namestite aplikacijo
×